Abstrakt: |
Učební text určeny pro studenty 1. a 2. ročníku oboru Geografie a Kartografie na PřF UK, dále pak pro účastníky kurzů pořadaných v rámci projektu CITT Praha (viz další projekty). Úvod kapitoly: Připustíme-li, že kartografie je zahrnuta v celém geoinformačním procesu právě v podobě výstupních funkcí GIS, pak by obsahem této kapitoly měla být především vizualizace dat a vytváření mapových výstupů.
Potřeba prezentace, tedy i vizualizace toho, co uživatel v GIS vytvoří, je prostě nevyhnutelná. Bohužel se GIS stejně jako ostatní produkty informačních technologií dostaly do rukou lidí, kteří nemají ani potřebné základy kartografie. Jestliže se v minulých stoletích upustilo od kresebné tvorby kartografických děl, pak přelom 20. a 21. století je dobou odklonu od analogové tvorby kartografických děl.
S tím souvisí všechny klady i zápory. Na jedné straně se tím nesmírně zjednodušil, zefektivnil (počet zaměstnanců firem lze snížit) a zrychlil proces tvorby, na straně druhé každý univerzální nástroj (a tím je i GIS) vnucuje svému uživateli tzv. defaultní nastavení, které nemusí vždy splňovat a dokonce nesplňuje kritéria příslušného účelu kartografického díla.
V nápovědě se uživatel dozví postupy (aneb co dělá jaké tlačítko a v jakém pořadí je třeba tlačítka stisknout), v odborných časopisech tvůrců a distributorů zase spíše čteme, jaké nové funkce aplikace obsahuje. My chceme ovšem více, my chceme spojit základy kartografie a její pravidla s nástrojem, kterým bezesporu GIS je. |