Výzkum >> Ostatní publikace
V této části jsou k dispozici odborné publikace, které byly v průběhu odborné činnosti otištěny v různých sbornících z konferencí, případně byly publikovány jinou fomou.
Publikace jsou seřazeny od výukových či učebních textů, přes příspěvky ve sbornících z konferencí, výstavy až po popularizované články a recenze. Výše jsou uvedeny novější publikace.
Informace o publikaci jsou uvedeny v pořadí:
1. název publikace / název konference...
2. seznam autorů publikace
3. rok publikování
4. druh publikace (viz výše uvedené)
5. stránky ve sborníku, monografii apod.
6. abstrakt / klíčová slova
7. u některých možnost stažení plného textu (ve formátu PDF)
Další texty jsou k dispozici v rámci mého profilu na ResearchGate
Monografie
Žákovský atlas pro 2. stupeň ZŠ: Učitelská příručka / Monografie / / Jan D. Bláha, Jiří Anděl, Silvie R. Kučerová, Tomáš Matějček, Lenka Olivová, Jan Ptáček, Petr Trahorsch et al. / / 2022 / 32 s.
Abstrakt: Příručka pro učitele k Žákovskému atlasu, který společně s Pracovním sešitem v roce 2019 doplnil nabídku didaktických pomůcek pro výuku geografie (zeměpisu) na 2. stupni základních škol. Žákovský atlas a Pracovní sešit byly připraveny s vědomím toho, že mají žákům usnadnit pronikání do tajů geografie.
Klíčová slova: kartografie, didaktická pomůcka, učitelé, základní škola
Průmyslová minulost, kreativní budoucnost? / Monografie / Perspektivy průmyslového dědictví Podkrušnohoří / Vladan Hruška et al. / / 2022 / 94 s.
Abstrakt: Kniha Průmyslová minulost, kreativní budoucnost? Perspektivy průmyslového dědictví Podkrušnohoří se snaží poukázat na bohatou průmyslovou minulost Ústeckého kraje, popř. silně urbanizované oblasti Podkrušnohoří městy Klášterec nad Ohří a Děčín. Autorský tým vedl Vladan Hruška z katedry geografie Přírodovědecké fakulty, který koordinoval tým dalších spoluautorů z Fakulty sociálně ekonomické, Fakulty umění a designu, Filozofické fakulty a Přírodovědecké fakulty Univerzity J.E. Purkyně v Ústí nad Labem.
Klíčová slova: průmyslové dědictví, Ústecký kraj, Podkrušnohoří
Vybrané okruhy z geografické kartografie (2. vydání) / Monografie / / Jan D. Bláha / 2 / 2021 / 165 s.
Abstrakt: Autor nabízí výběr témat z oboru geografická kartografie. V úvodní části hledá odpověď na otázku, zda je stále „geografická kartografie“ svébytnou disciplínou vyučovanou na českých univerzitách a jakou roli hraje v rámci oboru geografie. V dalších kapitolách pak představuje samotné okruhy, které lze v tomto oboru rozvíjet při výuce, včetně námětů na úkoly testující kompetence studentů. Záměrem autora je poskytnout základní přehled okruhu a témat a jejich propojení se současnou digitální kartografickou tvorbou, zpravidla realizovanou prostřednictvím geoinformačních systémů, proto publikace nemá ambici suplovat používané vysokoškolské učebnice. Kniha ostatně není klasickou učebnicí, ačkoliv může být oporou studentům při přípravě na dílčí zkoušku ze studijního předmětu. Čtenář rovněž na jednom místě nalezne vybrané principy tvorby map v programu ArcGIS.
Klíčová slova: kartografie, geografie, geografická kartografie, tematická kartografie, analýza kartografických děl, kartografická generalizace
Makroregiony světa. Nová regionální geografie / Monografie / / Jiří Anděl, Ivan Bičík, Jan D. Bláha / / 2019 / 326 s.
Abstrakt: Publikace usiluje o zlepšení regionálně geografických vědomostí cestou geografické syntézy. Jak u vysokoškolských studentů, tak u odborné veřejnosti představují právě tyto vědomosti bránu k porozumění tuzemským i světovým událostem. V současné době jsou k dispozici relativně kvalitní publikace o jednotlivých státech či světadílech a obrovské množství dat dostupných díky internetu. Přesto schází v Česku publikace, která by jednotným způsobem podala přehled o současném stavu globalizujícího se světa, cestou hodnocení světových makroregionů a v každém z nich několika "reprezentativních" států.
Klíčová slova: regionální geografie, geografie světa, regionalizace, globální makroregiony
Žákovský atlas pro 2. stupeň základních škol / Monografie / / Kolektiv autorů / / 2019 / https://skolnimapy.cz/titul/zakovsky-atlas/
Abstrakt: Alternativní školní atlas inspirovaný školními atlasy z celého světa. K dispozici také ve zvýhodněném balíčku s pracovním sešitem. Obsahuje zcela unikátně v rámci jednoho atlasu části věnované nejen vesmíru, světu a světadílům, ale také Česku. To umožnilo představit Česko v kontextu celého světa a v souvislostech. Dalším specifikem atlasu je pojetí jednotlivých světadílů, které jsou představeny pomocí klíčových témat a jejich určitých specifik. V Evropě se tak např. seznámí s problematikou migrace, v Karibiku s hurikány, v Asii s porodností či v Africe se zástupci typické fauny. Části věnované světu obsahují jak mapy jednoduché až schematické, tak mapy relativně složitější, komplexní, jejichž přidaná hodnota je především v tom, že představí žákům souvislosti mezi určitými jevy. K Žákovskému atlasu vznikl i pracovní sešit, jehož cílem je naučit žáky mapu správně číst a získat z ní co nejvíce informací.
Klíčová slova: školní atlas, žákovský atlas, základní škola, didaktická pomůcka
Český historický atlas: Kapitoly z dějin 20. století / Monografie / / E. Semotanová, Z. Zudová-Lečková, J. Močičková, J. Cajthaml, P. Seemann, J. D. Bláha a kol. / / 2019 / 297 s.
Abstrakt: Atlas se člení na tři základní oddíly, Prostor, Čas a Společnost. Záměrně nebylo vybráno prosté chronologické hledisko, kde by zanikly jedinečnost, specifičnost a přetrvávající aktuálnost témat, charakteristických pro 20. století. Podtitul naznačuje výběrovost témat, danou několika závažnými důvody: 20. století bylo obdobím, naplněným děním, které v mnoha případech prolíná do současnosti, je vnímáno jako součást historické a kolektivní paměti. Atlas předkládá vybrané kartograficky ztvárněné historické události, které stále oslovují odbornou i širší laickou veřejnost, ale i témata dosud nezpracovaná. Nabízí pohled na dějinný vývoj v čase a prostoru tak, jak jej umožňují tištěné (analogové) analytické i syntetické mapy, s určitou mírou statičnosti, ale zároveň s předností stability tištěných médií oproti internetovým.
Klíčová slova: historický atlas, historie, kartografická tvorba, 20. století, Česko
Kyber a eko: Digitální technologie v environmentálních souvislostech / Monografie / / Z. Sokolíčková, M. Spitzer, V. Bělohradský, M. Leskovjan, J. Havranu, J. Karlová, M. Soukup, J.D. Bláha / / 2019 / 200 s.
Abstrakt: Jaké jsou vzájemné vazby mezi intenzitou života v zajetí technologií a vším, co kvůli nim ztrácíme? Titulním přispěvatelem publikace je německý psychiatr Manfred Spitzer, autor bestsellerů Digitální demence a Kybernemoc!. K dalším patří sociolog Václav Bělohradský se studií o internetu a jeho dopadech na naši hermeneutickou kompetenci, odborník na kryptotechnologie Martin Leskovjan s analýzou souvislostí kybernetické decentralizace a řešení ekologických výzev, pastevec ovcí Jeremiáš Havranu s manifestem na téma postarchaismu, kyberšábesu a dřevního hackerství, kulturoložka Jana Karlová s tématem proměn našich domovů a měst a kulturní antropolog Martin Soukup a geograf Jan D. Bláha shrnující důsledky šíření digitálních technologií na Papui-Nové Guineji. Úvodním slovem knihu opatřila editorka Zdenka Sokolíčková, doslovem přírodovědec a kněz Marek Orko Vácha.
Klíčová slova: kyber, ekologie, Papua-Nová Guinea, digitální technologie
Zmírňování povodňových rizik jako společenská praxe / Monografie / / P. Raška, P. Dostál, T. Siwek, T. Aubrechtová, J. D. Bláha, L. Jelen, M. Kopáček, L. Slavíková, M. Stehlíková / / 2018 / 244 s.
Abstrakt: Zatímco v teoretické rovině výzkum cílil na obecné zákonitosti rozhodování jednotlivců a organizací (v širším smyslu formalizovaných a vnitřně strukturovaných uskupení) při zmírňování environmentálních rizik, empirická rovina byla z praktických důvodů zaměřena na příklad povodňových rizik, která (a) jsou ve střední Evropě nejzávažnější, (b) umožňují reprezentativní výzkum rozdílných aspektů společenské praxe při jejich zmírňování a (c) představují aktuální téma řešení, neboť v současnosti dochází k naplňování (a v souvislosti s tím i k odborným diskusím) směrnice Evropského parlamentu 2007/60/ES o vyhodnocování a zvládání povodňových rizik. Cílem knihy bylo především přispět k systematizaci úsilí zaměřeného na poznání společenských procesů při zmírňování povodňových rizik na různých společenských úrovních (EU, stát, obce, komunity a jednotlivci). Ambicí bylo především nabídnout doplňující perspektivu k četnějším výzkumům zaměřeným na hydrologické a hydrotechnické analýzy povodňových rizik. Jsme totiž − v souladu s diskursem na mezinárodním poli − přesvědčeni, že pouze integrální pohled, v němž je dostatečně zastoupeno poznání motivací jednotlivců a organizací k přijetí a uskutečnění protipovodňových opatření, může nabídnout efektivní výsledky při zmírňování povodňových rizik. Dalším cílem knihy tak bylo představit rozdílné přístupy (mnohdy roztroušené v menších zahraničních studiích) širší čtenářské obci včetně profesionálů ve veřejné správě.
Klíčová slova: povodňové riziko, Česko, společenská diskuze
Vybrané okruhy z geografické kartografie (1. vydání) / Monografie / / Jan D. Bláha / 1 / 2017 / 160 s.
Abstrakt: Autor nabízí výběr témat z oboru geografická kartografie. V úvodní části hledá odpověď na otázku, zda je stále „geografická kartografie“ svébytnou disciplínou vyučovanou na českých univerzitách a jakou roli hraje v rámci oboru geografie. V dalších kapitolách pak představuje samotné okruhy, které lze v tomto oboru rozvíjet při výuce, včetně námětů na úkoly testující kompetence studentů. Záměrem autora je poskytnout základní přehled okruhu a témat a jejich propojení se současnou digitální kartografickou tvorbou, zpravidla realizovanou prostřednictvím geoinformačních systémů, proto publikace nemá ambici suplovat používané vysokoškolské učebnice. Kniha ostatně není klasickou učebnicí, ačkoliv může být oporou studentům při přípravě na dílčí zkoušku ze studijního předmětu. Čtenář rovněž na jednom místě nalezne vybrané principy tvorby map v programu ArcGIS.
Klíčová slova: kartografie, geografie, geografická kartografie, tematická kartografie, analýza kartografických děl, kartografická generalizace
Od Karlova mostu ke Gottwaldovu. Osobnosti v názvech měst a míst / Monografie / / Lenka Křížová, Jiří Martínek et al. / / 2017 / 226 s.
Abstrakt: Mezi toponymy, jmény objektů na zemském povrchu, které bývají kartograficky fixovány v mapách, tvoří specifickou kategorii ta, jež se vytvářela na základě osobních jmen. Předmětem výzkumu se z nich zpravidla stávala a stávají toponyma honorifikační, zvolená na oslavu významných osobností. Užívání a důvody k udělení se však v průběhu času měnily, stejně jako typy pojmenovávaných objektů; nicméně v každém případě zůstaly a zůstávají významným svědectvím (nejen) minulé doby. Studium honorifikačních toponym nav íc dnes představuje styčný bod mezi řadou disciplín: historií, biografistikou, geografií či onomastikou. Předkládaná publikace tak i proto v řadě kapitol nabízí široké spektrum pohledů a možností, jak k dané problematice přistupovat.
Klíčová slova: místní názvy, jména osobností, honorifikační toponyma
Conditions of Fieldwork / Monografie / / M. Soukup, J.D. Bláha, M. Konopíková, L. Moulis, P. Onderka, L. Škrabáková / / 2016 / 112 s.
Abstrakt: The objective of the book is the exploration of a diversity of conditions of fieldwork in non-European locations. The chapters of the book demonstrate that the conditions of a fieldwork differ considerably in terms of environmental circumstances, natural risks, dangerous creatures, character of the local communities and the way of life in the countries where the authors conducted their particular research. The aim of the book is to give a vivid image of real conditions of fieldwork in selected places of our planet.
Klíčová slova: fieldwork, Papua New Guinea, Morocco, Sudan, Amazonia, Alaska, Canada, conditions of fieldwork
Kapitola v monografii
Geographical Names Frequency Map as a Tool for the Assessment of Territorial Representations in Geography Textbooks / Kapitola v monografii / Methodologie und Methoden der Schulbuch- und Bildungsmedienforschung / S. R. Kučerová, K. Novotná, J. Hátle, J. D. Bláha / / 2014 / pp. 264–275
Abstrakt: Cílem toho příspěvku je představit nástroj pro hodnocení jak oborově specifických učebnic regionálního zeměpisu, tak obecně textů prezentující geografický prostor a jeho části. Tento nástroj byl pojmenován „mapa četnosti geografických jmen“. Jeho možnosti a omezení budou demonstrovány na příkladu porovnání územní reprezentace regionu North-Western Bohemia v českých učebnicích zeměpisu pro základní školy z různého časového období. Stejně jako se geografické vzdělávání považuje za vědní disciplínu na pomezí pedagogiky, didaktiky a geografie, v případě „mapy četnosti geografických jmen“ se jedná o nástroj, který kombinuje metodické tradiční přístupy pedagogicko-didaktických kurikulárních analýz s metodami kartografické vizualizace a geografickým nahlížením na prostor. Při prezentaci a popisu částí geografického prostoru používají autoři učebnic zeměpisu specifický typ odborných termínů – geografické názvosloví. Geografická jména jsou více či méně ustálené pojmy s vnitřním významem, která asociují určitou představu (image) míst a území, která pojmenovávají. Jejich používáním pomáháme tento vnitřní význam šířit také formovat vztah ostatních osob k daným místům a územím. Různé společenské ideologie kladou důraz na různé hodnoty a oceňují různé části geografického prostoru. Proto se i v čase prezentace míst a území proměňují. Skrze „mapy četnosti geografických jmen“ získáme představu o prostorové vyváženosti či naopak nevyváženosti prezentace sledovaného území, tedy upřednostňování určitých částí území před jinými a záměrného zdůraznění nebo potlačení vybraných charakteristik prostoru.
Klíčová slova: mapa četnosti geografických jmen, mentální mapa, učebnice zeměpisu
Adaptace rurální populace na změny v územní struktuře základního školství / Kapitola v monografii / Adaptabilita a resilience: studie k integrujícím přístupům v geografickém výzkumu / Silvie R. Kučerová / / 2014 / s. 103–128
Abstrakt: Kapitola se zabývá proměnami prostorové organizace základního školství a adaptabilitou obyvatel v klíčových etapách vývoje školské soustavy v Česku v průběhu 20. století do současnosti. Pozornost je zaměřena na venkovské oblasti. Cílem je identifikovat na jedné straně hlavní faktory, které narušují resilienci prostorové organizace školství a adaptabilitu rurální populace, a na druhé straně ty faktory, které resilienci a adaptabilitu posilují.
Klíčová slova: základní školství, školská síť, venkov, komunita, geografie vzdělávání
Case Study Areas; 6 kapitol / Kapitola v monografii / Land Use/Cover Changes in Selected Regions in the World: Vol. VII / Bičík, I., Himiyama Y., Feranec, J., Štych, P. / / 2012 / pp. 13–48
Abstrakt: What is so specific about these atlases? Above all, they summarize land use and cover changes papers from different countries, studied with various methods. Thus, the atlases enable international contacts and publicity of research results as well as they show new and original methods and approaches in land use research. They also provide an essential possibility of publication in larger format; papers usually cannot be printed in such an extent in scientific journals. The atlases offer an equal extent of text and graphics, and there is also a possibility to publish full-colour maps and figures. Coloured maps facilitate better perception of various analysed land-use categories, their development and other features. Volume VII includes eleven papers altogether (ten from Czechia and one from Slovakia); however, the first seven papers make a whole with general introduction plus six case studies from Czechia.
Klíčová slova: land use, land cover, case study areas
Aesthetic Aspects of Early Maps / Kapitola v monografii / Advances in Cartography and GIScience. Vol.1, Selection from ICC 2011, Paris / Editor: Anne Ruas / / 2011 / pp. 53-71
Abstrakt: The contribution is a tribute to Czech Univ. Prof. Karel Kuchař and reminds us of the 35th anniversary, counted from his last public lecture named Aesthetics of Map Production. Unfortunately, Prof. Kuchař was not able to elaborate the issue of aesthetic aspects of cartographic production in further detail. The aim of this contribution is to categorize and summarize this knowledge. The first part mentions the traditional, and we can also say never-ending, discussion on cartography and early maps being a form of art. It is followed by a summary of aesthetic aspects of (not only) early maps (map format, sheet composition, use of space, shapes of map fields and structure of outlines, form of compositional elements, map contents, cartographic language, thematic cartography methods, use of colour and font in maps, author’s style and handwriting). Finally, several pieces of evidence are offered confirming that “early maps” and “computer map production” are not incompatible.
Klíčová slova: aesthetics, early maps, Univ. Prof. Karel Kuchař
Barvy / Kapitola v monografii / Metody tematické kartografie - vizualizace prostorových jevů / Vít Voženílek, Jaromír Kaňok a kol. / / 2011 / s. 76-93
Abstrakt: Kniha je určena širokému okruhu tvůrců i uživatelů map a atlasů, a to nejen tematických. Systematicky utříděné poznatky napomohou nejen kartografům, ale především geografům, geologům, klimatologům, hydrologům, ekologům, architektům, stavebním inženýrům, geodetům, urbanistům a mnoha dalším odborníkům při tvorbě kvalitních tematických mapových děl.
Klíčová slova: barvy v kartografii
Various Ways of Assessment of Cartographic Works / Kapitola v monografii / Cartography in Central and Eastern Europe / Editors: Georg Gartner, Felix Ortag / / 2010 / pp. 211-229
Abstrakt: To create valuable output, people must learn from mistakes, learn to evaluate the results of their work and, thus, not to repeat their mistakes. There are many ways of assessing products arising from human activity, i.e. cartographic works as well. Verbal assessment (reviews, references) is the most common one. It usually includes the list of positive and negative aspects of the product, or a multi-criterion assessment containing a system of value parameters of the work, usually numerical. This assessment is usually done by more or less experienced experts. What does the user think, though? It is desirable to find an adequate way of assessment assisted by the user. It is the user who is the ultimate recipient of the product. Apart from standard sociological approach using questionnaires, surveys or managed interviews, there are possibilities with high independence potential in the area of potential semantic differences in the researcher´s and the respondent´s perception. These are represented by various tasks given to individuals or groups concerning cartographic works or an analysis of user mental maps based on the users’ experience with cartographic works.
Klíčová slova: assessment of cartographic works, viewpoints of assessment, methods in assessment, map quality, user-friendliness
Skripta – učební text
Testy 18. ročníku Zeměpisné olympiády 2015/2016 / Skripta – učební text / / J. Bartoš, J.D. Bláha, V. Dumbrovská-Marianovská, J. Hátle, L. Hellebrandová, J. Jelen, S.R. Kučerová, M. Lepič, M. Šobr, L. Vejrostová / / 2017 / viii+318 s.
Abstrakt: Zeměpisná olympiáda (dále též ZO) představuje geografickou zájmovou činnost, která by měla pomoci rozvíjet myšlení a nadání mladých lidí v oblasti fyzické i humánní geografie a kartografie. Je také nástrojem propagace a šíření geografického myšlení a geografické gramotnosti ve společnosti. Tato publikace předkládá v souhrnné podobě zadání a autorská řešení všech úloh, které vytvořil tým pod vedením organizační garantky ZO, Silvie R. Kučerové, pro 18. ročník soutěže ve školním roce 2015/2016.
Klíčová slova: zeměpisná olympiáda, testy
Testy 16. ročníku Zeměpisné olympiády 2013/2014 / Skripta – učební text / / Jan D. Bláha, Jan Hátle, Libor Jelen, Jan Kabrda, Silvie R. Kučerová, Miroslav Šobr / / 2016 / vii+289 s.
Abstrakt: Zeměpisná olympiáda (dále též ZO) představuje geografickou zájmovou činnost, která by měla pomoci rozvíjet myšlení a nadání mladých lidí v oblasti fyzické i humánní geografie a kartografie. Je také nástrojem propagace a šíření geografického myšlení a geografické gramotnosti ve společnosti. Tato publikace předkládá v souhrnné podobě zadání a autorská řešení všech úloh, které vytvořil tým pod vedením organizační garantky ZO, Silvie R. Kučerové, pro 16. ročník soutěže ve školním roce 2013/2014.
Klíčová slova: zeměpisná olympiáda, testy
Podoba a struktura kvalifikačních prací na katedře [geografie] / Skripta – učební text / / Jan D. Bláha, Silvie R. Kučerová, Zuzana Pavlasová (napsáno pod jménem Jana Poláčková) / / 2013 / 61 s., přílohy, CD, průsvitky
Abstrakt: Cílem této práce je vytvořit maketu bakalářské práce jako ukázky kvalifikačních prací na katedře geografie, která by sloužila především studentům při zpracování jejich kvalifikačních prací. V první části práce je provedena analýza citačních norem ISO 690 a zpracování normy využívané na katedře vč. praktických ukázek citování různých druhů dokumentů. Dále práce podává výklad typografických pravidel využívaných na katedře při psaní prací a tzv. problematických míst v sazbě textu, zejména pak sazby interpunkčních znamének. Jako názorný doplněk slouží původní ukázky tabulek, obrázků, map a dalších typických příloh prací vzniklých na katedře. Čtenář tím obdrží stručně a názorně požadavky na formální a obsahovou stránku kvalifikačních prací.
Klíčová slova: kvalifikační práce, citační normy, typografie, struktura práce, pravidla psaní prací
Geografická kartografie / Skripta – učební text / / Jan D. Bláha / / 2013 / 74 s. + 28 s. příloh
Abstrakt: Geografická kartografie vychází ze základních pojmů jako jsou kartografie, mapa, mapový jazyk, kartografická generalizace a různých subdisciplín kartografie (matematická, tematická, topografická apod.) a v závěrečné části také GIS a geoinformatika. Studenti se vedle teoretických znalostí učí sami jednoduché mapy konstruovat a také mapy používat.
Klíčová slova: kartografie, mapa, mapový jazyk, kartografická generalizace, obsah mapy, úkoly
Geografické informační systémy I / Skripta – učební text / / Jan D. Bláha / / 2013 / 42 s. + 6 s. příloh
Abstrakt: Tento kurz bezprostředně navazuje na kurz Geografická kartografie (P114, resp. P126). Během kurzu se studenti seznámí s programovým prostředím software ArcGIS 10.x od firmy ESRI jako příkladu komerčního GIS, který je v českém prostředí velice rozšířen. Studenti se díky tomu naučí základní anglické terminologii. Základní filozofií kurzu je reprezentace reality v digitálním prostředí, tj. poznatky získané během kurzu Geografická kartografie zde student uplatní v rámci digitální tvorby. Sledován je celý proces tvorby mapového výstupu přímo v GIS (od pořizování dat po jejich vizualizaci). Vedle tvorby kartogramů, kartodiagramů a dalších tematických map jsou řešeny různé prostorové analýzy a jejich použití v geografické praxi. Výstupem jsou semestrální projekty studentů, které by měly pokud možno vycházet z praxe. Na tento kurz navazuje předmět Geografické informační systémy II, který rozšiřuje znalosti a dovednosti studentů v GIS.
Klíčová slova: geoinformační systém, digitální model prostorových dat, pořizování dat, geodatabáze, geoprocessing, vizualizace dat, tvorba mapy
Geografické informační systémy II / Skripta – učební text / / Jan D. Bláha, Martin Dolejš / / 2013 / 51 s.
Abstrakt: Tento kurz navazuje na kurz Geografické informační systémy I, rozšiřuje a prohlubuje znalosti a schopnosti studentů v oblasti GIS, zejména s ohledem na předpokládané základní zaměření bakalářské práce (především rozdělení na tři větve: fyzická, sociální geografie a geoinformatika). V průběhu kurzu budou studenti seznámeni s rozšiřujícími nástroji (extenzemi) pro analýzy prostorových dat v programovém prostředí ESRI ArcGIS. Výstupem kurzu je semestrální projekt, v rámci něhož student demonstruje získané poznatky a dovednosti z oblasti principů pokročilých analýz prostorových dat. Studenti si mohou také zapsat související předmět Geoinformatika.
Klíčová slova: GIS, geoprocessing, mapová algebra, interpolace prostorových dat, digitální model terénu, osnovy cvičení
Geoinformační systémy z pohledu kartografie / Skripta – učební text / In: Vybrané funkce geoinformačních systémů (CITT Praha) / P. Štych et al. / / 2008 / s. 135-165
Abstrakt: Učební text určeny pro studenty 1. a 2. ročníku oboru Geografie a Kartografie na PřF UK, dále pak pro účastníky kurzů pořadaných v rámci projektu CITT Praha (viz další projekty). Úvod kapitoly: Připustíme-li, že kartografie je zahrnuta v celém geoinformačním procesu právě v podobě výstupních funkcí GIS, pak by obsahem této kapitoly měla být především vizualizace dat a vytváření mapových výstupů. Potřeba prezentace, tedy i vizualizace toho, co uživatel v GIS vytvoří, je prostě nevyhnutelná. Bohužel se GIS stejně jako ostatní produkty informačních technologií dostaly do rukou lidí, kteří nemají ani potřebné základy kartografie. Jestliže se v minulých stoletích upustilo od kresebné tvorby kartografických děl, pak přelom 20. a 21. století je dobou odklonu od analogové tvorby kartografických děl. S tím souvisí všechny klady i zápory. Na jedné straně se tím nesmírně zjednodušil, zefektivnil (počet zaměstnanců firem lze snížit) a zrychlil proces tvorby, na straně druhé každý univerzální nástroj (a tím je i GIS) vnucuje svému uživateli tzv. defaultní nastavení, které nemusí vždy splňovat a dokonce nesplňuje kritéria příslušného účelu kartografického díla. V nápovědě se uživatel dozví postupy (aneb co dělá jaké tlačítko a v jakém pořadí je třeba tlačítka stisknout), v odborných časopisech tvůrců a distributorů zase spíše čteme, jaké nové funkce aplikace obsahuje. My chceme ovšem více, my chceme spojit základy kartografie a její pravidla s nástrojem, kterým bezesporu GIS je.
Podoba a struktura kvalifikačních prací na katedře / Skripta – učební text / Jan D. Bláha (napsáno pod jménem Jana Poláčková) / / 2008 / 53 s. a průsvitky
Abstrakt: Cílem této práce je vytvořit maketu bakalářské práce jako ukázky kvalifikačních prací na katedře aplikované geoinformatiky a kartografie, která by sloužila především studentům při zpracování jejich kvalifikačních prací. V první části práce je provedena analýza citačních norem ISO 690 a zpracování normy využívané na katedře vč. praktických ukázek citování různých druhů dokumentů. Dále práce podává výklad typografických pravidel využívaných na katedře při psaní prací a tzv. problematických míst v sazbě textu, zejména pak sazby interpunkčních znamének. Jako názorný doplněk slouží původní ukázky tabulek, obrázků, map a dalších typických příloh prací vzniklých na katedře. Čtenář tím obdrží stručně a názorně požadavky na formální a obsahovou stránku kvalifikačních prací.
Klíčová slova: vzorová práce, kvalifikační práce, citační normy, typografie, struktura práce, pravidla psaní prací
Článek v periodiku
Navigace a mapy z druhého konce světa / Článek v periodiku / Vesmír / Jan D. Bláha / 7 / 2023 / 410-413
Abstrakt: Příspěvek ke kulturní kartografii: evropský charakter navigace a orientace v mapách jsou už dnes nedílnou součástí globálního paradigmatu v kartografii. Na druhém konci světa však stále existují, nejen v kolektivní paměti, jiné kulturní varianty porozumění geografickému prostoru.
Klíčová slova: kulturní kartografie, navigace, Marshallovy ostrovy, Oceánie, Papua Nová Guinea
Visualising administrative division dynamics: transformation of borders and names in the Bohemian-Saxonian borderland / Článek v periodiku / GeoScape / Martin Bartůněk, Jan D. Bláha / 2 / 2023 / 118-134
Abstrakt: Regions are main building blocks of larger territorial units, but they also display high dynamics affecting how regional identities can be studied. The regional dynamics and multilayered nature ultimately require new approaches to their visual representation. The goal of this article is to present a novel approach to visual presentation of the administrative regions´ dynamics by cartographic means of representation in a synthetic map that can assist in the research of regional identities. We adopt the theory of the institutionalisation of regions, the administrative division of the state is a process in which the borders and names of regions are constantly transformed causing changes in the perception of the population. Then we analyse the laws on administrative division reforms and old/historical map documents. This enabled us to identify the dynamics of individual borders and names of administrative regions (choronyms) that form spaces with a higher or lower degree of stability. We propose a visualisation approach to represent such dynamics, and we assert that through cartographic visualisation of the degree of transformation in these spaces it is possible to get an insight into population´s awareness about the named regions and their delimitation.
Klíčová slova: administrative region, perceptual/vernacular region, regional dynamics, border, cartographic representation
Ochrana přírody na Papui Nové Guineji - příležitost nebo past? / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Jan D. Bláha, Martin Soukup / 2 / 2023 / 14-15
Abstrakt: Článek se zabývá pozitivními a negativními dopady zřizování chráněných přírodních území. Příklad z Papuy Nové Guineje ukazuje, jaká pozitiva a negativa přináší ochrana přírody do prostředí komunit, které mají relativně malé materiální požadavky ve srovnání s požadavky naší společnosti.
Klíčová slova: Papua Nová Guinea, ochrana přírody, národní park, kultura
Makroregionální divergenční a konvergenční trendy světové ekonomiky / Článek v periodiku / Politická ekonomie / Jiří Anděl, Ivan Bičík, Jan D. Bláha / 1 / 2022 / 77–96
Abstrakt: Současné světové trendy patří k významným odvětvím ekonomického výzkumu. Článek pojednává o změnách mezi různými částmi světa: zvětšují se nebo klesají v průběhu času? Jsou konvergentní trendy v globálním systému důležitější než ty divergentní či naopak? Změny jsou zkoumány na základě tzv. světových makroregionů v období 1970-2018, kdy se bipolární svět změnil v unipolární a aktuálně směřuje k multipolaritě. Cílem studie je určit, které globální procesy vykazují divergentní / konvergentní trendy pomocí různých metodických přístupů. Také diskutuje a vysvětluje měnící se charakter trendů v průběhu času.
Klíčová slova: globální procesy, světová ekonomika, ekonomický vývoj, divergence a konvergence
The Influence of Textbook Visual Quality of Geographical Phenomena on Children’s Conceptions / Článek v periodiku / Journal of Geography / Petr Trahorsch, Jan D. Bláha / / 2022 / 1–15
Abstrakt: The aim of the presented study is to evaluate the influence of the quality of visuals in printed geography textbooks on the character of children’s conceptions using the example of the geographical location concept. Visuals are a graphical representation of a certain phenomenon. A two-tier diagnostic test without and with three types of high and low quality physical-geographical visuals was used to achieve this objective. The research study among elementary school students (n = 434) has shown that students are mostly unable to work effectively with visuals due to their inappropriate properties such as headline quality or factual errors.
Klíčová slova: visual, geography textbook, learning from visuals, misconception, children’s conceptions
Conceptual mapping of geography textbook content on the example of the desert biome / Článek v periodiku / European Journal of Geography / Petr Trahorsch, Jan D. Bláha, Kristýna Ryčlová / 4 / 2022 / 45–64
Abstrakt: The aim of this study is to identify the key terms used by textbook authors when presenting desert biomes and, subsequently, to visualise the relationships between them using a conceptual map. To achieve this objective, we assessed geography textbooks using conceptual maps, which can be used to conceptualise this topic. The method used is innovative in textbook research and can be used to present results in a visual form with added value. A total of eleven university students created conceptual maps for each of the five analysed textbooks, and this was followed by a synthesis and comparison of the created maps. The effectiveness and clarity of the analysed content is one of the advantages of this visual form of analysis. The data were analysed qualitatively and quantitatively. The results show that the presentation of desert biomes in the textbooks we analysed is somewhat superficial, as the authors do not strive to interconnect concepts from different areas, and their conceptual maps lack higher hierarchy levels. Therefore, textbook authors should opt for a different conceptual approach to explanatory texts instead of the traditional coverage of the individual components of geographical environments.
Klíčová slova: geography textbook, textbook analysis, desert, conceptual mapping
Dětská pojetí pouští u žáků základních škol v prostorových souvislostech / Článek v periodiku / Geografické informácie / Petr Trahorsch, Jan D. Bláha, Pavel Mlýnek, Barbora Koníčková / 1 / 2022 / 167–179
Abstrakt: Cílem příspěvku je zhodnotit stav dětských představ a případných miskoncepcí týkajících se prostorových souvislostí pouští u žáků nižšího stupně gymnázia. K naplnění cíle byla použita kombinace dvou výzkumných metod, a to analýza dětských kreseb a mentální mapování. Právě tato kombinace metod může identifikovat prostorové souvislosti dětských představ žáků s různými předpoklady. Výsledky výzkumu provedeného mezi 592 respondenty ukazují, že žáci mají velmi stereotypní a glorifikované představy o poušti; jedinci si poušť představují především jako písečnou oblast s minimem srážek a typickou flórou a faunou, jako jsou kaktusy, palmy, velbloud apod. Naprostá většina žáků je schopna lokalizovat poušť v severní Africe, ale v ostatních oblastech mají s lokalizací problém. Častým omylem je lokalizace pouští v oblasti střední Jižní Ameriky, tedy v oblasti, kde se vyskytují tropické deštné lesy.
Klíčová slova: dětské představy, poušť, mentální mapa, miskoncepce, dětská kresba
Systém nových didaktických pomůcek Žákovského atlasu pro práci s mapou / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Jan D. Bláha, Petr Trahorsch / 2 / 2022 / 26–29
Abstrakt: Systém didaktických pomůcek pro práci s mapou, který je tvořen Žákovským atlasem, Pracovním sešitem a Učitelskou příručkou, je novou příležitostí pro geografické vzdělávání na 2. stupni základních škol. Autoři představují koncepci systému včetně jeho implementace do praxe a vizí do budoucnosti.
Klíčová slova: školní atlas, pracovní sešit, učitelská příručka, práce s mapou, tvorba úloh s mapou
Structural Cartographic Analysis of a Thematic Atlas Work: Example of the Czech Historical Atlas / Článek v periodiku / / Tomáš Janata, Petra Jílková, Jan D. Bláha / 1 / 2021 / 365-376
Abstrakt: The article introduces the Czech historiographical work called the Czech Historical Atlas and presents its analysis in terms of its concept, structure and technical layout. The primary focus is on the atlas content and its subdivision into thematic and logical sections or the semiological structure of the used space. Last but not least, the cartographic and technical aspects of the atlas format are also analysed, including, for example, the analysis of used scales or cartographic projections. The findings are presented through a series of visuals and interpreted in the context of the thematic concept of the atlas. The authors’ aim is to present the currently not much addressed structural analysis of a cartographic atlas, which allows revealing the potential for the innovation of an original cartographic work.
Klíčová slova: Historiography, atlas cartography, Czech Historical Atlas, cartographic semiology
RIV: https://doi.org/10.14311/CEJ.2021.01.0027
Kde leží střední Evropa? Vymezení regionu na základě mentálních map / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Aleš Nováček, Jan D. Bláha / 5 / 2021 / 4-7
Abstrakt: Příspěvek seznamuje čtenáře s výzkumem, při kterém studenti z osmi středoevropských zemí (které za středoevropské považovali autoři a jsou za ně označovány i ve většině odborné literatuře) zakreslovali pomocí mentálních map na základě vlastních představ hranice střední Evropy. Článek představuje výsledná vymezení regionu agregovaná z těchto map. Poukazuje při tom na značné rozdíly ve vidění střední Evropy jednotlivými jejími národy a snaží se hledat příčiny, které za rozdíly stojí.
Klíčová slova: střední Evropa, mentální mapa, prostorové vnímání, vymezení, region, hranice
The aura of tattoos: The commodification of tradition in Buscalan village, the Philippines / Článek v periodiku / Asian Journal of Social Science / Martin Soukup, Dušan Lužný, Jan D. Bláha, Jaroslav Skupnik / 3 / 2021 / 153–160
Abstrakt: The present study focuses on the ongoing shift in the meaning and importance of traditional Kalinga tattoos that is happening in Buscalan village in the Philippines. The starting point for the analysis is the conception of disintegration of “the aura”, as defined by Walter Benjamin, resulting from their disembedding from time and space that is caused by technological reproducibility of the artworks. The study shows that the basis of the aura of Buscalan tattoos is their relation to a successful headhunt. At present, tattoos in Buscalan are standing on the edge, because the high popularity of the last tattoo artist who tattooed the head-hunters leads to commodification of traditional tattoos and an increase in tourism in the particular area. The study describes a two-way process of disintegration and preservation of the aura of Buscalan tattoos: on the one hand, the tradition of tattooing headhunters has disappeared, but on the other hand, the aura of tattoos is preserved thanks to audiovisual means and sharing on social networking sites. The “here and now ”of the place and its tattoos is being transferred into the hyper-reality where Buscalan tattoos are gaining a new dimension.
Klíčová slova: Philippines, tattoo, aura of tattoo, commodification, tradition
RIV: https://doi.org/10.1016/j.ajss.2021.04.001
The Typology of the World’s Macro-regions / Článek v periodiku / Romanian Journal of Geography / Jiří Anděl, Jan D. Bláha, Ivan Bičík / 2 / 2021 / 187–201
Abstrakt: The article deals with changing differences among the world’s macro-regions. It examines whether these differences tend to expand or not. Do convergent or divergent trends prevail within the global system? Changes are studied on the basis of the so-called world’s macro-regions that have a high degree of social, economic, and cultural homogeneity. In the parts ʻThe Forming of the World’s Macro-Regionsʼ and ʻThe Typology of the World’s Macro-Regionsʼ the authors explain different macro-regions including their typology. The core part of this article critically evaluates trends in the development of the world’s macro-regions; changes in the basic indicators in different macro-regions between 1990 and 2016 are explained. Contradictory trends (divergence and convergence) often appear. The findings are further discussed in a broader geopolitical framework.
Klíčová slova: the complexity of the world, divergence and convergence, global processes, typology, world’s macro-regions
The usability of economic maps for students of various age groups: an example for a discussion of a multi-stage concept of teaching aids / Článek v periodiku / International Research in Geographical and Environmental Education / Petr Trahorsch, Jan D. Bláha, Silvie R. Kučerová / 2 / 2020 / 129-145
Abstrakt: Economic maps in school atlases are specific types of maps that represent extra-complex maps with multi-layer and fast-developing content over time. The objective of this article is to discuss a multi-stage curriculum in connection with the results of an assessment of the usability of economic maps by lower and upper secondary school students. The survey was conducted using a questionnaire and didactic test on a sample of 120 lower secondary school and 73 upper secondary school students in Czechia. Differing results among two age groups were mainly in the identification of cartographic signs; as a key factor for the correct identification of cartographic signs, a combination of alphanumeric and geometric features has been shown. On the other hand, significant differences were not identified in the question of suitability of colouring cartographic signs. The survey results show that the map key of economic maps should be designed in multiple stages with regard to the appropriateness and comprehensibility of cartographic signs for students of both age groups. This study proves that preparing specific geographic atlases for lower and upper secondary school students can play a key role in the teaching of geography.
Klíčová slova: economic map, map key, school atlas, curriculum, geography education
RIV: https://doi.org/10.1080/10382046.2019.1660472
Fenomén hranic v mezioborovém kontextu / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Jan D. Bláha, Martin Soukup / 1 / 2020 / 4–7 + online 1–7
Abstrakt: Hranice jsou jedním z obecných konceptů, který v rámci svého studia využívá celá řada odborných disciplín. Klíčové je proto především pochopení významu hranic právě v kontextu jednotlivých oborů. Prostorové souvislosti chápání hranic, o něž by mělo jít geografům především, pak totiž dostávají zcela nový rozměr.
Klíčová slova: hranice, kultura, územní identita, vývoj hranic
World’s Macro-regions: Divergent and Convergent Trends Since Early 1970s / Článek v periodiku / Acta Geographica Universitatis Comenianae / Jiří Anděl, Ivan Bičík, Jan D. Bláha / 2 / 2020 / 141–159
Abstrakt: Current global trends are in the focus of scientific research. This article deals with one of the crucial problems: do the differences among different parts of the world tend to grow or not? In other words, what prevails globally: divergent or convergent processes? Global changes are studied in specially designated parts of the world, so-called world’s macro-regions. Changes in the period 1970-2016 (when multipolar world has replaced the bipolar one) are examined. Using different methodical approaches, the study aims to clarify which global process are rather divergent/convergent and how these processes look like in different world’s macro-regions. For several reasons, especially in the pursuit of economic growth and the fulfillment of geopolitical interests, today several states and macro-regions are trying not only to gain regional dominance, but also to gain the position of a global world player. Changing character of global trends are discussed, too.
Klíčová slova: global processes, divergence and convergence, differences throughout the world, world’s macro-regions
Exogenous Cultural Change in the Background of the Generational Change: The Case from Papua New Guinea / Článek v periodiku / Slovenský národopis / Martin Soukup, Jan D. Bláha / 2 / 2019 / 216–230
Abstrakt: An analysis of cultural change and generation gaps in the local community of the Nungon ethnic group in the state of Papua New Guinea will be the subject of the study. This ethnic group came into contact with Europeans for the first time in the mid-1930s. The pace of cultural changes within the community has been gradually increasing. For example, the local animistic cult has been replaced with Christianity, school attendance has been introduced in the villages of Nungon, travel opportunities have become more accessible, and as the mobile signal has recently been introduced, Nungon residents can now connect to the internet and access information about the globalised world. Those who remember the colonial period still live in the community and many of them are still illiterate, with only limited knowledge of Pidgin English, the lingua franca of Papua New Guinea. On the other hand, the youngest generation can study in cities or experiment with social media and share information there. The aim of the paper is not only to show intergenerational differences, but also to document the local history and its ties to particular generations and show the role the generational memory played in illiterate societies with unwritten history. The only existing written and photographic documents were created by colonial officers. The study will show the transformation of the Nungon community from the time of photographs kept in boxes to the youngest generation, which keeps photographs in mobile phones and shares them on social media.
Klíčová slova: generation gap, Papua New Guinea, cultural change, colonialism, christianity, education, Chinese influence
RIV: DOI: https://doi.org/10.2478/se-2019-0012
Comparative Analysis of the Quality of Visuals in Geography Textbooks for ISCED 1 and ISCED 2 Levels of Education / Článek v periodiku / (RIGEO) Review of International Geographical Education Online / Petr Trahorsch, Jan D. Bláha, Vlastimil Chytrý / 2 / 2019 / 264-283
Abstrakt: The aim of the article is to assess the quality of visualisation of geomorphology, hydrology and agriculture of Czechia through maps, schemes and photographs in geography textbooks for ISCED 1 and ISCED 2 levels of education. A total of 15 geography textbooks were selected and a total of 90 visuals from these textbooks were analysed. The scaling method according to defined criteria relating to the concept of usability was applied. The data obtained through scaling was subsequently statistically analysed. The outcomes of the statistical analysis show that the quality of visualisation in textbooks for the older cohort is higher than in textbooks for younger students. The quality of the assessed visuals is linked especially to the tradition of publishing houses, as visuals in textbooks published by publishers with relatively long tradition are of a higher quality than those by publishers with shorter tradition and therefore less experience with publishing textbooks. Differences in the quality between individual types of visuals or themes are not statistically significant.
Klíčová slova: visual, geography textbook, quantitative content analysis, textbook analysis, geography education
RIV: DOI: 10.33403/rigeo.509255
PNG Made: proměny stravování na Papui-Nové Guineji / Článek v periodiku / Národopisná revue / Martin Soukup, Jan D. Bláha / 3 / 2019 / 201–212
Abstrakt: Předmětem studie je teoreticko-empirická analýza jídla jako kulturního fenoménu na globální, makroregionální a lokální úrovni. Studie se člení na tři pomyslné části. V první části autoři sledují první a druhou úroveň měřítkové hierarchizace a popisují regionalizaci základních potravin. Ve druhé části se autoři zaměřují na základní potraviny na Papui-Nové Guineji (PNG) a způsoby jejich zpracování a dále na dopady kolonialismu a globalizace na proměny tradičního stravování obyvatel tohoto státu. Pozornost je zaměřena především na suchary, instantní nudle, rýži, čaj a kávu. Poslední část se zaměřuje na lokální úroveň a na konkrétním příkladu etnické skupiny Nungon demonstruje, jak dochází k průniku průmyslových potravin do jídelníčku vesničanů. Tato část je založena na terénním výzkumu, který tam autoři uskutečnili. Zvláštní pozornost je také věnována rytmu a způsobu stravování, výběru a zpracování potravin, pro zvláštní příležitosti či tabuizaci některých potravin. V závěru studie se autoři zaměřují na značku PNG Made, která se začala prosazovat na průmyslových potravinách a nápojích, které nejsou importované, ale vyráběné místně.
Klíčová slova: stravování, koloniální vlivy, postkoloniální období, Papua-Nová Guinea (PNG), základní potraviny, PNG Made
Visual representation of the curriculum in geography textbooks: quantification of visuals in educational medium analysis / Článek v periodiku / IARTEM E-Journal / Petr Trahorsch, Jan D. Bláha / 2 / 2019 / 1–20
Abstrakt: One of the most important components of the textbook are visuals which might facilitate the learning process. In some cases, however, due to their inconvenient structure misconceptions might arise. The aim of this study is to analyse and evaluate how convenient the structure of visuals represented in the curriculum in Czech geography textbooks is. For this purpose, we have used an expert evaluation of visuals in 16 textbooks by the quantitative content analysis method; visuals were categorised into groups based on four analysis criteria: type of visual, headline, thematic focus and colour; we were also interested in the space assigned to visuals in the textbook. The results of the analysis show that the key feature in geography textbooks are photographs; whose educational value is far less in comparison to other kinds of visuals. The amount of visuals without any heading is rather alarming. In contrast, there is a high proportion of coloured visuals which might have a positive effect on the learning outcome.
Klíčová slova: Visual, Textbook analyses, Visual component of the textbook ;, Visual research, Geography textbook
RIV: https://doi.org/10.21344/iartem.v11i2.587
The research-analytic part of preparation of a cartographic work: a case study of an analysis of historical atlases as the basis for creating the Czech Historical Atlas / Článek v periodiku / AUC Geographica / Jan D. Bláha, Jitka Močičková / 1 / 2018 / 58–69
Abstrakt: A new large historical atlas on the Czech and Czechoslovak history of the 20th century is currently being prepared under the project of the Czech Historical Atlas. In this article, the authors introduce the basic research-analytic part of preparation of this cartographic work. It is based on the extensive research and subsequent analysis of the already published and similarly focused Czech (Czechoslovak) and foreign historical atlases, which gave the team sources of inspiration for processing the concept of the new atlas. The choice, the subsequent description and the analysis were achieved by the application of predetermined criteria. The result is a large database of selected historical atlases produced in the whole world after 1950, which contains more than 400 items. In addition to the standard bibliographic description, it contains a series of further characteristics (methods of thematic cartography, applied scale series, etc.) and references to the excerpts. The authors have decided to make the database freely available on a web portal, because they assume that it can be broadly used for research leading to development in the area of atlas cartography.
Klíčová slova: historical atlas; analysis of atlases; conception of atlas; Czech Historical Atlas
Analýza výzkumů vizuálií v učebnicích na příkladu učebnic s geografickým obsahem / Článek v periodiku / Pedagogická orientace / Petr Trahorsch, Jan D. Bláha, Tomáš Janko / 1 / 2018 / 111–134
Abstrakt: Článek je přehledovou studií, jejímž cílem je vymezit a kriticky zhodnotit metodologické přístupy výzkumů vizuálií v učebnicích s geografickým obsahem. Dalším cílem této studie je shrnout hlavní závěry vědeckých prací a naznačit perspektivy budoucího výzkumu. V rámci odborných prací je zřetelná terminologická nejednotnost označení pro netextovou – ilustrační složku učebnic. Celkem bylo analyzováno 92 studií bez časové a územní specifikace v českém a anglickém jazyce, které byly vyhledány v multioborových časopiseckých fulltextových databázích (konkrétně EBSCO, WoS, SCOPUS, ERIC, ProQuest a Geobibline) pomocí kombinace českých klíčových slov a jejich anglických ekvivalentů. Samotná analýza výzkumů ukázala, že ve výzkumech převládá expertní hodnocení využívající převážně kvantitativně orientované metody, mezi něž patří především kvantitativní obsahová analýza vizuálií; v rámci kvantitativně orientovaného uživatelského hodnocení má klíčový význam metoda dotazníku a didaktického testu. Dále bylo zjištěno nerovnoměrné zastoupení výzkumů vizuálií napříč stupni škol; opomíjenou oblastí výzkumu jsou učebnice pro věkové období ISCED 1. V rámci učebnic geografie mají klíčové zastoupení fotografie; ačkoliv mapy jsou jedněmi z typických geografických vizuálií, jejich podíl na celkovém počtu vizuálií v učebnicích je podle výsledků analyzovaných výzkumů relativně nízký.
Klíčová slova: vizuálie, učebnice zeměpisu, učebnice vlastivědy, učebnice s geografickým obsahem, přehledová studie
Concepts And Delimitation Of The Worldʼs Macro-Regions / Článek v periodiku / Miscellanea Geographica – Regional Studies on Development / Jiří Anděl, Ivan Bičík, Jan D. Bláha / 1 / 2018 / 16–21
Abstrakt: The authors focus on the current differentiation of the world and on its cognitive, application and educational frameworks and importance for the present. Macro-regional differentiation of the world has resulted from geographic concepts and it is a foundation for understanding the global development of society. This article evaluates the specific concepts and factors that form concepts of world macro-regions prepared by famous authors. It also presents a methodological approach for macro-regional forming of the world. After a theoretical and methodological introduction there is a discussion of the differentiation of the world entitled “Macro-regional differentiation of the world – formation and application.ˮ The authors also present their conception of world differentiation and evaluation of the creation macro-regions and their positive and negative influence of the macro-regional differentiation of the world.
Klíčová slova: regional geography; geography of the world; differentiation of the world; global macro-regions; concepts and factors of regionalization
Vizuálie v geografickém vzdělávání: přehledová studie / Článek v periodiku / Scientia in educatione / Tomáš Janko, Petr Knecht, Silvie R. Kučerová, Jan D. Bláha / 2 / 2018 / 1–18
Abstrakt: Příspěvek objasňuje, jak mohou být poznatky o učení se z obrazového materiálu využity s ohledem na požadavek zlepšování kvality výukových materiálů v geografickém vzdělávání. Cílem narativní přehledové studie je zjistit: a) jak je možné učení se ze zpracování vizuálních geografických informací teoreticky ukotvit, b) jak je možné operacionalizovat geografické vizuálie pro potřeby zkoumání školní výuky zeměpisu/geografie a pro potřeby tvorby učebnic a atlasů, c) zda je možné na základě zmapování dosavadního stavu poznání identifikovat oborově specifická doporučení umožňující srozumitelnou a žákům blízkou statickou vizualizaci geografických jevů. Metodický přístup vychází z rešerše odborné literatury spadající do oblasti kognitivní psychologie a pedagogických věd. Výzkumná zjištění se následně snažíme rozpracovat pro potřeby geografického vzdělávání. V poslední části studie se zamýšlíme, jak mohou být získané poznatky využity ke zlepšování kvality vizuálních prostředků v geografickém vzdělávání.
Klíčová slova: geografické vzdělávání, didaktika geografie, vizuálie, vizualizace, vizuální prostředky
Macro-regional differentiation of the world: Authors’ concept and its application / Článek v periodiku / Miscellanea Geographica – Regional Studies on Development / Jiří Anděl, Ivan Bičík, Jan D. Bláha / 3 / 2018 / 1–6
Abstrakt: This article is a continuation of the same authors’ study entitled ‘Concepts And Delimitation Of The World’s Macro-Regions’ prepared for the 1/2018 of this journal (Anděl et al. 2018). The main aim of the first part was an evaluation of the concepts and factors which have been used as a basis for the delimitation of the different macro-regions of the world. In this second part, the authors propose their own macro-regionalisation of the world – this is a combination of four concepts, with relatively different contents: those of De Blij and Muller (1997), Cole (1996), Huntington (1996) and Hampl (2009). This macro-regionalisation arises from sociocultural affiliation, economic interrelationships and territorial continuity. Along with the concept of the macro-regional differentiation of the world itself, we focus on evaluating the importance of the shaping of macro-regions, as well as assessing the positive and negative features of individual concepts and their influence on the macro-regional differentiation of the world.
Klíčová slova: regional geography, geography of the world, differentiation of the world, global macro-regions, concepts and factors of regionalization
Visual spatial representation of social and cultural phenomena and its effect on local education: The case of Papua New Guinea / Článek v periodiku / Český lid – The Czech Ethnological Journal / Martin Soukup, Jan D. Bláha / 3 / 2018 / 325–340
Abstrakt: This study uses participatory research in spatial anthropology. The aim of the study is to demonstrate the possibilities in using maps in ethnology and anthropology, and to introduce the potential of the interdisciplinary cooperation of cartographers and geographers with ethnologists and anthropologists. In addition, the authors try to demonstrate the influence of maps and visual information on the life of a local community and local education using examples. In their study, the authors show the results of the field research which they carried out together on the Nungon community in Papua New Guinea. The authors show that sharing the results of the research with the participants may generate other research questions and bring new research topics in spatial anthropology.
Klíčová slova: spatial anthropology, mental maps, visuality, Papua New Guinea
Vizuálie a jejich vliv na vnímání světa kolem nás / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Jan D. Bláha / 2 / 2018 / 4-7 + příloha
Abstrakt: Vizuální informace hraje v našich životech zcela zásadní roli. Reprezentace této informace jsou součástí naší kultury a právě kultura kromě biologického základu promlouvá do toho, jak se chováme, jak jednáme, jak se učíme, a také jak vnímáme. Geografie je pak jedním z oborů, které si nedokážeme bez přítomnosti vizuálií (schémat, grafů, fotografií či map) vůbec představit. Cílem článku je ukázat jejich význam nejen v geografii a jejich vliv na vnímání světa kolem nás. Záleží jen na nás, jak smysluplně tuto formu informace dokážeme využít.
Klíčová slova: vizuální informace, vizuálie, kultura, vizuální percepce, vizuální geografická informace
Střed Česka. Ale který? / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Jan D. Bláha, Martin Dolejš / 3 / 2017 / s. 16–17 + mapa
Abstrakt: Článek představuje stále atraktivní problematiku hledání středů území na příkladu Česka. Každou metodou i od každého přírodního a sociálního jevu lze odvodit odlišný střed území. Navíc existuje řada faktorů, které je třeba při určování středu území vzít v potaz (mj. přesnost metody, určení hranic území nebo proměnlivost hranic). Autoři v souhrnné mapě zobrazují vybrané středy Česka a prezentují způsob jejich určení.
Klíčová slova: střed Česka, stanovení středu území, těžiště území, GIS, populační střed Česka, síťová analýza, digitální model terénu
Geografická dimenze a využití Postcrossingu ve výuce na středních školách / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Petr Trahorsch, Jan D. Bláha / 4 / 2017 / s. 12–13
Abstrakt: Postcrossing je projekt, který spojuje moderní informační technologie s klasickou poštovní službou. Uživatelům umožňuje vyměňovat pohlednice z celého světa. Článek se v první části zabývá prostorovou diferenciací tohoto projektu. Na základě vytvořených map jsou zde interpretovány hlavní faktory, které ovlivňují počet uživatelů Postcrossingu i jejich aktivitu. Druhá část článku je zaměřena na využití této hry na středních školách a na práci s vizuálním materiálem (pohlednicemi)
Klíčová slova: Postcrossing, geografické vzdělávání, pohlednice, vizuálie
Koloniální minulost etnické skupiny Nungon a její dopad na prostorové chování lidí / Článek v periodiku / Historická sociologie: časopis pro historické sociální vědy / Martin Soukup, Jan D. Bláha / 1 / 2017 / s. 55–72
Abstrakt: Předmětem studie je vliv vybraných historických událostí na prostorové chování lidí v komunitě etnické skupiny Nungon (provincie Morobe, Papua-Nová Guinea). Na základě rozboru archivních dokumentů a poznatků z terénního výzkumu, při němž se zjišťovaly genealogické vztahy a provádělo primární mapování prostoru, autoři tvrdí, že dvě historické události, konkrétně přestěhování jedné z vesnic na nové místo a náboženský konflikt, dosud silně vstupují do života zkoumané komunity a jejich vliv lze číst v geografickém prostoru. Cílem studie je demonstrovat inovativní metodologický postup, jenž umožňuje zkoumat, jak se do prostoru promítají sociální vztahy a historické události.
Klíčová slova: historie, geografický prostor, genealogie, etnohistorie, Papua-Nová Guinea
Jsme to, co jíme aneb národní kuchyně jako součást kultury / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Martin Soukup, Jan D. Bláha / 5 / 2017 / s. 2–4
Abstrakt: Předmětem studie je kulturně-geografický pohled na problematiku národních kuchyní a regionalizace světa z hlediska základních potravin, a to s ohledem na hlavní subsistenční strategie, tedy na lov a sběr, pastevectví a pěstitelství. Zvláštní pozornost je věnována vývoji evropského stravování od starověkého Říma do současnosti s důrazem na formování koncepce tzv. národních jídel. Jestliže dříve byly evropské národní kuchyně ovlivňovány především dostupností potravin a kulturními zvyky, dnes jsou v nich daleko více patrné globalizační trendy.
Klíčová slova: národní kuchyně, kulturní areál, subsistenční strategie, národní jídlo
Household labelling for flash flood emergency management (Chrastava town, Northern Czechia) / Článek v periodiku / Journal of Maps / Monika Stehlíková, Pavel Raška, Jan D. Bláha / 2 / 2017 / s. 747–754
Abstrakt: Flash floods are natural hazards that may last only a few hours, but their sudden onset often results in severe impacts on society and the environment. Therefore, efforts to reduce flash flood-related losses have primarily focused on the compilation of emergency operation plans (EOPs). Conversely, there have been only a few attempts to provide cartographic representations of EOPs in order to show the spatial context of crisis operations. In the present map and its commentary, we describe a pilot study of flash flood household labelling for use in emergency operations carried out in Chrastava town, Northern Czechia. Analyses of existing geographical databases, together with detailed field surveys, have been performed to map relevant characteristics of 1110 buildings in terms of their location, function, number of residents and degree of flood hazard, as well as the presence of floodprotection measures. The map sheet is composed of the main map (overview of flood extent and impacts) and three supplementary maps (technical and social vulnerability of buildings), and the map key is designed to facilitate strategic planning and directing of emergency operations in the study area.
Klíčová slova: Flood, labelling, household, emergency management, Czechia
Jižní oceán v mentálních mapách žáků / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Jan D. Bláha, Petr Meyer / 3 / 2016 / s. 14–16
Abstrakt: Čas od času dochází ke změnám v uspořádání států či jiných územních celků. Je pak úkolem učitele zeměpisu tyto změny s dostatečnou flexibilitou reflektovat a zahrnout do výuky. Vhodné je rovněž tyto poznatky u žáků ověřovat. To lze učinit buď pouze po seznámení se s novou informací a po jejím upevnění během výuky, nebo ověřit také dosavadní znalosti (prekoncepty) ve fázi evokace, tj. před upevněním nové informace. Porovnání žákovských výkonů v jednotlivých fázích osvojování znalosti pak umožňuje učiteli jednak sledovat, jak se žák zajímá o aktuální dění ve světě, jednak ověřit, jak žák informaci z výuky začlenil do své kognitivní mapy světa. Příspěvek nabízí kartografický pohled na vymezení Jižního oceánu v mentálních mapách žáků základní a střední školy a představuje způsob zachycení geografické vizuální informace v mapě.
Klíčová slova: mentální mapa, Jižní oceán, evaluace výuky, regionální geografie, GIS
Mentální mapy žáků: lokální identita a hodnocení místního regionu / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Jan D. Bláha, Jan Jaroš / 1 / 2016 / s. 8-9; s. 1-4
Abstrakt: Využití mentálních map v geografickém vzdělávání již bylo na stránkách Geografických rozhledů prezentováno několikrát. Cílem tohoto článku je nicméně představit mentální mapy jako univerzální nástroj využitelný při výuce místního regionu, při hodnocení území a pro znázornění regionální identity žáků. Výhodou mentálních map je kromě jejich snadné aplikovatelnosti také rozvoj široké škály dovedností a propojení s celou řadou forem a metod výuky. Autoři přinášejí několik vlastních návrhů aplikací do výuky.
Klíčová slova: lokální identita, preference žáků, hodnocení území, mentální mapa, místní region, GIS
Kulturní symboly na bankovkách Papuy-Nové Guineje jako doklad kulturních změn / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Jan D. Bláha, Martin Soukup / 2 / 2016 / s. 24–25; s. 1–3
Abstrakt: Podobně jako poštovní známky se i bankovky mohou stát cenným zdrojem informací o jednotlivých zemích světa a jejich symbolech. Na bankovkách státu Papua-Nová Guinea můžeme pozorovat vedle rozmanitosti kulturních symbolů jednotlivých papuánských kultur rozsáhlou kulturní změnu, která je důsledkem koloniální minulosti a současných globalizačních procesů. Článek usiluje mj. o prostorovou analýzu kulturních artefaktů podle jednotlivých provincií Papuy-Nové Guineje.
Klíčová slova: bankovky, kulturní artefakt, kulturní rozmanitost, kulturní změna, Papua-Nová Guinea
How Central Europe is Perceived and Delimited / Článek v periodiku / Mitteilungen der Österreichischen Geographischen Gesellschaft / Jan D. Bláha, Aleš Nováček / 158 / 2016 / s. 193–214
Abstrakt: Der Artikel handelt von der Wahrnehmung und Umgrenzung Mitteleuropas. Sein erster Teil diskutiert grundlegende Konzepte und Konzeptionen von Mitteleuropa, die dafür von Bedeutung sind. Sodann wird den unterschiedlichen Wahrnehmungen Mitteleuropas durch die einzelnen Nationen und deren Gründen nachgegangen. Der dann folgende empirische Teil der Untersuchung stellt das theoretische Wissen den Ergebnissen einer Untersuchung gegenüber. Diese Untersuchung wurde in Form einer Umfrage durchgeführt, die ausgewählte Personen Mental Maps zeichnen ließ. Die Befragten waren Mittelschüler höherer Klassen und Universitätsstudenten im ersten Jahr aus acht mitteleuropäischen Ländern. Sie hatten die Aufgabe, die Grenzen ihrer subjektiven Raumkonzeption von Mitteleuropa auf einer Karte von Europa einzuzeichnen. Insgesamt wurden 490 Mental Maps abgegeben, analysiert und per GIS kartographisch editiert. Der abschließende Teil vergleicht und interpretiert die Ergebnisse und diskutiert die Frage, wie und warum die Ergebnisse nach Ländern unterschiedlich ausfallen und in welchem Ausmaß sie Hypothesen über ‚nationale‘ Wahrnehmungen von Mitteleuropa entsprechen.
Klíčová slova: Mitteleuropa, Raumwahrnehmung, Mental Maps, Raumbegriffe, GIS Analyse
Transformations of spatial relationships within elementary education provision: A case study of changes in two Czech rural areas since the second half of the 20th century / Článek v periodiku / Moravian Geographical Reports / Silvie R. Kučerová, Jan D. Bláha, Zdeněk Kučera / 1 / 2015 / s. 34–44
Abstrakt: Transformations in the spatial organization of elementary education in Czechia over the last 50 years are examined in this article, via case studies of two rural regions (Turnov district and Zábřeh district). The aim of the study is to investigate the impact of general development trends in elementary schools in territorial detail. Changes in the spatial distribution of schools, the size of school catchment areas, and the main education-related commuter flows are analyzed and visualized in cartographic form, in the context of educational policy and management.
Klíčová slova: elementary education; educational policy; school patterns; catchment areas; rural areas; Turnov district; Zábřeh district; Czechia
Možnosti měření obslužnosti základními školami na příkladu okresu Přerov / Článek v periodiku / Informace ČGS / Silvie R Kučerová, Jan D. Bláha, Lenka Podmolíková / 1 / 2015 / s. 1–15
Abstrakt: Cílem článku je prezentovat a zhodnotit několik metodických postupů, jak lze v území posuzovat obslužnost základními školami, včetně jejího kartografického vyjádření. Jako modelové území byl zvolen okres Přerov, v němž do současnosti přetrvává poměrně hustá síť základních škol, jak úplných devítiletých, tak zvláště neúplných venkovských škol. V článku je analyzována územní působnost a kapacita tamních škol s ohledem na jejich potenciál do budoucna. Je diskutováno a identifikováno několik hierarchických stupňů školských center.
Klíčová slova: obslužnost školami, síť základních škol, spádové území, okres Přerov, Česko
Zimní olympijské hry a jejich geografická dimenze / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Jiří Anděl, Jan D. Bláha / 4 / 2015 / s. 30–32
Abstrakt: Zimní olympijské hry a jejich geografická dimenze. Článek přibližuje současnost a historický vývoj zimních olympijských her (ZOH) a snaží se nastínit geografické aspekty jejich konání. Pro snazší aplikaci problematiky do výuky je text doplněn o grafy a přehledné mapy, jež dokumentují úspěšnost jednotlivých zemí a naznačují souvislosti s geografickými specifiky jednotlivých států a jejich obyvateli.
Klíčová slova: zimní olympijské hry, geografické aspekty, hodnocení úspěšnosti zemí
Malé venkovské školy na trhu se základním vzděláváním: Jejich působnost a marketing na příkladu Turnovska / Článek v periodiku / Sociologický časopis / Silvie R. Kučerová, Jan D. Bláha, Zuzana Pavlasová / 4 / 2015 / 607–636
Abstrakt: Článek se zabývá vybranými otázkami poskytování a dostupnosti základního vzdělávání ve venkovských neexponovaných oblastech. Problematiku nahlíží z pozice, že i veřejné školství je řadou okolností nuceno řídit se podle některých principů volného trhu (např. boje o zákazníka), ačkoli jeho jednání je v tomto směru zároveň značně omezené. Cílem článku je analyzovat trh se základním vzděláváním v modelovém regionu obvodu s rozšířenou působností Turnov s ohledem na charakter dojížďkových areálů zejména venkovských škol a jejich chování na lokálním trhu. V obecné části článek diskutuje úskalí marketizace školství a omezení školské instituce v tržním prostředí. Následně zaměřuje pozornost na zvolený modelový region a představuje metodiku výzkumu. V první fázi výzkumu je analyzováno prostorové rozmístění škol ve sledovaném regionu a jejich územní působnost prostřednictvím dojížďkových areálů. Ty jsou vymezeny a kartograficky vizualizovány s pomocí statistických údajů a výpovědí místních aktrérů. Na základě odlišných znaků svých spádových území a různé pozice vůči centru regionu jsou ve druhé fázi zvoleny čtyři obce s malou venkovskou školou. V nich jsou provedeny hloubkové rozhovory s řediteli škol, zřizovateli a vybranými rodiči za účelem vyšetření strategií, jimiž mohou školy posilovat svoji pozici na trhu.
Klíčová slova: základní školství, venkov, marketizace, spádové území, Česko, Turnovsko
Diskuse o kartografické produkci pro školy I / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Jan D. Bláha, Jan Kopp, Jan Ptáček, Eva Semotanová / 1 / 2015 / s. 20–21
Abstrakt: Příspěvek seznamuje čtenáře s dosavadními výsledky dlouhodobé diskuze věnované školní kartografické produkci v Česku, jejímiž tématy jsou především školní atlasy, nástěnné mapy a moderní kartografické pomůcky ve výuce. Do diskuze se zapojilo několik odborníků, kteří v ní nabídli svůj pohled na problém, dále pak učitelé zeměpisu základních a středních škol. V první části článku je prostor věnován odborníkům v rámci kartografické produkce pro školy, v druhé pak učitelům.
Klíčová slova: školní kartografická produkce, diskuze, Česko
Diskuse o kartografické produkci pro školy II / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Jan D. Bláha, Jan Ptáček / 2 / 2015 / s. 20–21
Abstrakt: Článek seznamuje čtenáře s dosavadními výsledky dlouhodobé diskuse věnované školní kartografické produkci v Česku, jejímiž tématy jsou především školní atlasy, nástěnné mapy a moderní kartografické pomůcky ve výuce. Do diskuse se zapojilo několik odborníků, kteří v ní nabídli svůj pohled na problém, dále pak učitelé zeměpisu základních a středních škol. V první části byl prostor věnován odborníkům v rámci kartografické produkce pro školy, v druhé části pak učitelům.
Klíčová slova: školní kartografická produkce, diskuse, Česko, učitelé zeměpisu
18. ročník Zeměpisné olympiády s novými pravidly / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Silvie R. Kučerová, Jan D. Bláha / 2 / 2015 / s. 19
Abstrakt: Článek představuje hlavní změny v organizačním řádu soutěže Zeměpisná olympiáda v nově vyhlášeném 18. ročníku 2015/2016. Na webové stránce Geografických rozhledů je ve složce Materiály uložen související námět pro školní kolo soutěže.
Klíčová slova: zeměpisná olympiáda, mezinárodní geografické soutěže, organizační řád, postupový klíč
Olympijské hry: geopolitické souvislosti / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Jiří Anděl, Jan D. Bláha / 3 / 2014 / s. 28-30
Abstrakt: Na olympijské hry se většinou pohlíží jako na symbol, jenž posiluje světový mír a proklamativně i globální spolupráci mezi národy. Takovou představu moderním hrám vtiskl zakladatel jejich tradice baron Pierre de Coubertin. Stejně významná a mnohdy i primární je funkce geopolitická.
Klíčová slova: letní olympijské hry, geopolitika, diferenciace světa, hodnocení zemí světa
Vybraná atlasová kartografická produkce v Německu a její využitelnost při výuce / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Jan D. Bláha / 3 / 2014 / s. 10-11
Abstrakt: Článek podává přehled vybraných německých kartografických produktů a posuzuje jejich kvalitu ve srovnání s českými ekvivalenty. Autor se též zamýšlí nad dostupností a využitelností kartografických děl ve výuce.
Klíčová slova: kartografická produkce, online produkty, Německo, školní atlasy
Tvorba náčrtů a plánků ve výuce geografie / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Jan D. Bláha, Jan Hátle / 4 / 2014 / s. 15-17
Abstrakt: Cílem článku je poskytnout metodickou podporu pro tvorbu jednoduchých grafických výstupů, a to náčrtu pochodové osy, panoramatického náčrtu a plánku území během terénní výuky geografie. Součástí článku jsou i příklady všech uvedených grafických výstupů.
Klíčová slova: terénní výuka geografie, náčrt pochodové osy, panoramatický náčrt, plánek území
Colour Contrast in Cartographic Works Using the Principles of Johannes Itten / Článek v periodiku / The Cartographic Journal / Jan D. Bláha, Zbyněk Štěrba / 3 / 2014 / pp. 203–213
Abstrakt: Colour is considered a key means of expression for use in cartographic works. This is because colours and the relations among them influence not only the aesthetic impression a map creates but also its overall utility. In addition to Newton’s spectral colour theory, today theories with origins in artistic technique are gaining ground in cartography. This article introduces J. Itten’s colour theory (first published in 1961 in The Art of Colour [Kunst der Farbe]) with special attention given to his concept of seven colour contrasts. The article also discusses the suitability and unsuitability of their application in practical cartography, and it contributes original examples employing thematic maps, a discipline with broad possibilities for the application of these inventive methods by today’s mapmakers.
Klíčová slova: colour in cartography, colour contrast, colour theory, Johannes Itten, thematic maps
Geneze kulturní diverzity a kulturní unifikace mapových stylů / Článek v periodiku / Culturologia, The Journal of Culture / Jan D. Bláha / 2 / 2014 / s. 57–60
Abstrakt: Předmětem studie je mapa jako jeden z vizuálních modelů (nejen) reality, která jako taková promlouvá svým obsahem a jazykem. Nahlížíme-li na mapu jako na obraz, je mapa nejen výsledkem více či méně objektivního záznamu prostoru, nýbrž i projevem jedince, resp. kultury, z níž příslušný jedinec pochází. Studie vychází z výzkumu, v rámci něhož byly studovány mentální mapy jedinců vybraných kultur (Česko, západní Evropa, Nová Guinea). Tento výzkum mimo jiné prokázal postupnou kulturní unifikaci mapových stylů a z jeho závěrů je také patrný rozpor kulturní originality a mezinárodních kartografických konvencí, ačkoliv tento fakt neubral, jak se zdá, užitné hodnotě map.
Klíčová slova: kulturní diverzita, kulturní unifikace, mapový styl, mentální mapa, mezikulturní výzkum
Sociokulturní jev „kula“ v Melanésii / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Martin Soukup, Jan D. Bláha / 2 / 2014 / s. 26-27
Abstrakt: Příspěvek čtenářům přibližuje obřadné směňování nazývané kula v Melanésii, u něhož se nabízí hned několik interpretací, a to jako systému sociální komunikace, systému soupeření o prestiž a systému recirkulace materiálních zdrojů. Představeny jsou zejména dva odlišné pohledy na kula: pohled Bronislawa Malinowského a Rea Fortuneho.
Klíčová slova: Melanésie, kulturní geografie, kula, Bronislaw Malinowski, Reo Fortune
Vliv používání Křovákova zobrazení v GIS na české uživatele / Článek v periodiku / ArcRevue / Jan D. Bláha / 4 / 2014 / s. 10–12
Abstrakt: Na počátku 20. let minulého století ing. Josef Křovák vytvořil jako předseda triangulační kanceláře zobrazení, které mělo při převodu obrazu zemského povrchu tehdejšího Československa do roviny co nejméně zkreslovat úhly a vzdálenosti. Od roku 1933 bylo toto zobrazení používáno jako definitivní a stalo se základem pro souřadnicový systém S-JTSK používaný ve státním resortu. Ačkoliv se území našeho státu od té doby mnohokrát změnilo, Křovákovo zobrazení je dodnes stálicí v rámci zobrazování území České republiky. Vzhledem k tomu, že je základní digitální vektorová geografická databáze České republiky (ArcČR) realizována právě v Křovákově zobrazení, naučili se čeští uživatelé GIS toto zobrazení používat prakticky pro všechny své mapové produkty. Bohužel skoro nikdo neřešil vhodnost či nevhodnost tohoto zobrazení pro mapy menších měřítek, které se používají například v geografii. Autor příspěvku poukazuje na to, jak může používání Křovákova zobrazení v mapách menších měřítek díky tomu, že není orientované na sever, negativně ovlivnit mentální mapu českých uživatelů mapových produktů. Dokládá to i výsledky šetření mezi uživateli. Zároveň upozorňuje na neopodstatněnost používání tohoto zobrazení v mapách malých měřítek, kde je požadavek na délkové zkreslení v řádu maximálně desítek centimetrů irelevantní. Konečně navrhuje možnosti řešení za použití osvědčených kartografických zobrazení nabízených v produktu ArcGIS.
Klíčová slova: Křovákovo zobrazení, GIS, žáci, kognitivní mapa
Rozumíme mapám? Pojetí kartografie skotského kartografa J. S. Keatese a jeho využitelnost v kartografické tvorbě / Článek v periodiku / Kartografické listy / Jan D. Bláha / 2 / 2014 / s. 72–80
Abstrakt: Článek se snaží odpovědět na otázku, zda současný trend označovat mapu především za nosič (prostorové) informace neredukuje samotnou mapu a její funkce. Vychází přitom z pojetí kartografie, v československém prostředí poměrně méně známého, skotského kartografa Johna Stanleyho Keatese (1925–1999). Ten své pojetí kartografie představil zejména ve své stěžejní publikaci Understanding Maps. Keates v zásadě nejde do rozporu s teorií informace, zároveň však uvádí, že tato teorie k popisu mapy a jejích funkcí prostě nestačí. Na mapu jako na artefakt lidské činnosti lze podle něj nahlížet hned v rámci několika módů. Jako na vizuální informaci, symbolickou reprezentaci, prostředek komunikace, umělecké dílo a produkt lidské dovednosti. Většina těchto módů sice využívá obdobných konstruktů, kde na jedné straně stojí kartograf či tvůrce mapy, mapa je určitým prostředníkem a uživatel mapy stojí na druhé straně. Tyto módy se však liší ve své základní filozofii. Střídají se tu vizualita, sémiotika, lingvistika, estetika a technologie. J. S. Keates při snaze shrnout svůj celoživotní výzkum kartografické tvorby dospěl k závěru, že se nikdy primárně nevěnoval komunikaci, ale především reprezentaci daných objektů a jevů. Produkt podle něj musí být totiž nejen informačně efektivní, nýbrž i esteticky atraktivní.
Klíčová slova: koncepce kartografie, John Stanley Keates, kartografická informace, teorie kartografické komunikace, umění a kartografie, kultura, společnost
Tvorba map ve věku geoinformačních systémů (3. část): Vyjadřovací prostředky mapy / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Jan D. Bláha / 3 / 2013 / s. 10–11
Abstrakt: Článek popisuje výhody a nevýhody tvorby map v GIS, a to na příkladu vyjadřovacích prostředků mapy. Čtenářům je poskytnut návod, jak zvolit správné vyjadřovací prostředky, resp. správnou metodu tematické kartografie pro vyjádření kvantity × kvality a pro vyjádření absolutních × relativních hodnot jevu.
Klíčová slova: GIS, tvorba map, vyjadřovací prostředky mapy, kartogram, kartodiagram, kartografická sémiologie
Znázornění času a tvorba časové legendy v animovaných kartografických dílech / Článek v periodiku / Geografie (ISSN 1212-0014) / Lukáš Vít, Jan D. Bláha / 1 / 2013 / s. 40–58
Abstrakt: Článek analyzuje do hloubky možnosti grafické prezentace času v animovaných kartografických dílech. Po stručném úvodu, který se zabývá úlohou času a děje v rámci kartografické tvorby, jsou zmíněny způsoby, které se pro vyjádření času v kartografických animacích běžně používají, a je naznačena jejich slabina: tyto způsoby totiž zpravidla nereflektují časoprostorový průběh událostí, které kartografické dílo zachycuje. Článek proto ve své následující části navrhuje obecný postup, který lze doporučit při návrhu a tvorbě časových legend pro animované mapy tak, aby byl tento nedostatek odstraněn. Tento obecný postup je následně aplikován na modelovou skupinu kartografických děl, která znázorňují historické bitvy.
Klíčová slova: čas, kartografie, časová legenda, animovaná mapa, bitva
Hodnocení mentálních map v GIS / Článek v periodiku / Informace ČGS (ISSN 1213-1075) / Martina Kynčlová-Tihonová, Jan D. Bláha / 1 / 2013 / s. 1–15
Abstrakt: Článek se zabývá možnostmi hodnocení přesnosti mentálních map pomocí nástrojů geoinformačních systémů (GIS). Nejprve je nutné definovat, jaké mentální mapy a za jakých podmínek lze v GIS hodnotit. Následně je představeno několik různých metod hodnocení tvarové a polohové přesnosti mentálních map, které jsou založeny na metodách GIS. Při vytváření metod je kladen důraz na co nejvyšší univerzálnost a automatizaci postupu hodnocení. U každé navržené metody jsou diskutovány její výhody, nevýhody a možnosti použití. V závěru příspěvku je vedena diskuze o vhodnosti využití GIS v této problematice obecně.
Klíčová slova: mentální mapa, GIS, hodnocení přesnosti
Tvorba map ve věku geoinformačních systémů (4. část): Znakový klíč / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Jan D. Bláha / 4 / 2013 / s. 12–13
Abstrakt: Série článků seznamuje čtenáře především s tím, co dobrého a naopak problematického do kartografie přinesla tvorba digitálních map, v souvislosti s tím pak tvorba map v geoinformačních systémech (GIS). Vyjadřovací prostředky mapy, o nichž byla řeč v minulém díle, jsou základem jazyka mapy. Ten do mapy vstupuje prostřednictvím znakového klíče, během jehož tvorby autor mapy prokazuje schopnost kódování informací o objektech a jevech do jednotlivých parametrů kartografických znaků. Obzvláště v GIS je náročné při tvorbě znakového klíče zachovávat přijatelný kartografický styl.
Klíčová slova: GIS, tvorba map, znakový klíč, legenda
Mentální mapa Česka v podání českých žáků základních a středních škol / Článek v periodiku / Geografie (ISSN 1212-0014) / Jan D. Bláha, Tereza Pastuchová Nováková / 1 / 2013 / s. 59–76
Abstrakt: Článek představuje výzkum zaměřený na představy o prostorovém uspořádání a geografii Česka u českých žáků základních a středních škol. V článku jsou prezentovány výsledky tří základních částí výzkumu: obsahová analýza jednotlivých mentálních map žáků, analýza přesnosti umístění hlavního města Prahy na těchto mentálních mapách a analýza map preferencí žáků pro bydlení. Specifikem výzkumu je zaměření na kartografické znázornění výsledků. První část výzkumu využívá tzv. agregovaných mentálních map, v druhé části jsou pomocí GIS měřeny odchylky lokalizace Prahy v jednotlivých mentálních mapách od „správné“ polohy Prahy. Třetí část výzkumu využívá opět agregace mentálních map a pomocí znakového klíče map zobrazuje preferenční bilanci jednotlivých zakreslených míst.
Klíčová slova: mentální mapa, geografické vzdělávání, kartografické znázornění, preference bydlení, Česko
Tvorba map ve věku geoinformačních systémů (5. část): Popis v mapě / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Jan D. Bláha / 5 / 2013 / s. 12–13
Abstrakt: Série článků postupně seznamovala čtenáře především s tím, co dobrého a naopak problematického do kartografie přinesla tvorba digitálních map, v souvislosti s tím pak tvorba map v geoinformačních systémech (GIS). Autor se v těchto článcích věnoval nejprve matematickým základům mapy, dále kompozičním prvkům, vyjadřovacím prostředkům a znakovému klíči. Součástí finalizace mapového obsahu je také jeho popis. Při jeho realizaci lze mimo jiné využít i poznatky tzv. tvarové psychologie.
Klíčová slova: GIS, tvorba map, popis mapy
Mapa katolických poutních míst / Článek v periodiku / ArcRevue / Jan D. Bláha, Zdeněk Kučera, Silvie R. Kučerová / 2 / 2013 / s. 8–10
Abstrakt: Centrum pro výzkum v kulturní a historické geografii (Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta) se dlouhodobě věnuje otázkám různých forem identity, dědictví a náboženství. Reflektuje přitom jejich přesah do tematických oblastí regionální geografie, výzkumu proměn krajiny a osídlení, institucionalizace a rozvoje regionů a geografického vzdělávání. Jedním z výstupů projektu věnovaného poutním místům v Česku byla rovněž odborná mapa s doprovodným textem, nazvaná Katolická poutní místa v Česku na počátku 21. století podle konání poutě během kalendářního roku.
Klíčová slova: poutní místo, katolická církev, tvorba mapy, GIS
Přírodní a společenská rizika jako ústřední téma Zeměpisné olympiády 2014 / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / S. R. Kučerová, M. Šobr, H. Svobodová, J. D. Bláha / 2 / 2013 / s. 19
Abstrakt: Účastníci Zeměpisné olympiády (dále ZO) a jejich učitelé si pochopitelně přejí v soutěži uspět, a proto se chtějí na ZO připravit. Vždy se tak zajímají o témata, na něž se bude dané soutěžní kolo zaměřovat. Organizátoři se každoročně snaží v propozicích k vyhlášení ZO (pro letošní 16. ročník 2013/2014 ke stažení na http://www.zemepisnaolympiada.cz) témata blíže specifikovat.
Klíčová slova: zeměpisná olympiáda, přírodní rizika, společenská rizika
Využití mentálních map uživatelů při hodnocení turistických map / Článek v periodiku / Geodetický a kartografický obzor (Praha, ISSN 0016-7096) / Kateřina Novotná, Jan D. Bláha / 4 / 2012 / s. 87–92+přílohy
Abstrakt: Cílem je představit aplikaci specifické metodiky hodnocení kartografických děl s využitím mentálních map uživatelů včetně samotných výsledků. Metodika byla testována na turistických mapách významných českých producentů kartografických děl s turistickou tematikou. Podkladem k hodnocení byly mentální mapy oslovených uživatelů, které vznikly na základě dotazníkového šetření (celkem 161 respondentů, 483 mentálních map), a to pro dvě území – Český Ráj a Krkonoše. Získaný materiál byl zpracován do podoby tzv. agregovaných mentálních map pro jednotlivé hodnocené turistické mapy a území. Na základě agregovaných mentálních map a s podporou multikriteriálního hodnocení byly následně stanoveny vlastní výsledky s konkrétními připomínkami a doporučeními k jednotlivým prvkům mapového obsahu.
Klíčová slova: hodnocení kartografických děl, turistické mapy, mentální mapy
19. konference českých a slovenských kartografů / Článek v periodiku / Informace ČGS / Jan D. Bláha / 1 / 2012 / s. 52–53
Abstrakt: Ve dnech 8.–9.9. 2011 se v Bratislavě uskutečnila již 19. kartografická konference pořádaná jednou za dva roky Kartografickou společností ČR a Kartografickou spoelčností SR střídavě v Česku a na Slovensku. Zpráva popisuje tuto akci a vybírá z příspěvků především ty zajímavé.
Klíčová slova: konference, kartografie, zpráva z akce
20. konference GIS ESRI v ČR - Praha 2011 / Článek v periodiku / Informace ČGS / Jan D. Bláha / 1 / 2012 / s. 53–54
Abstrakt: V Kongresové centru v Praze proběhla ve dnech 9.–10. 11. 2011 za účasti 850 registrovaných účastníků již po dvacáté konference uživatelů produktů firmy ESRI. Zpráva podává informaci z akce a vybírá především zajímavé příspěvky z konference.
Klíčová slova: konference, GIS, zpráva z akce
Tvorba map ve věku geoinformačních systémů (1. část): matematické základy mapy / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Jan D. Bláha / 1 / 2012 / s. 12–13+obálka
Abstrakt: Článek popisuje výhody a nevýhody tvorby map v GIS, a to na příkladu matematických základů mapy. Čtenářům je poskytnut návod, jak správně nastavit v GIS kartografické zobrazení pro území Česka.
Klíčová slova: GIS, matematické základy map, tvorba map, kartografické zobrazení
A Study of the User Friendliness of Temporal Legends in Animated Maps / Článek v periodiku / AUC Geographica / Lukáš Vít, Jan D. Bláha / 2 / 2012 / s. 53–61
Abstrakt: Among other topics related to the visual aspect of cartographic products, current research addresses the problem of user friendliness. The most significant research concerns those products that evolve most rapidly, a typical example being interactive dynamic maps. This group of cartographic works includes products that are relatively challenging for users with respect to their temporally fluid content and the possibility of interactive manipulation. The article begins with a basic discussion of user-friendliness in cartographic products; in this context it addresses the historical development of the notion of cartography as a science, as well as the evolution of the ways in which it has been defined and of its subjects of interest. It demonstrates that, aside from notions of cartography as a technical discipline, it is also of interest from a linguistic point of view for its role as a means of communication between cartographer and map user. Still greater emphasis is placed on the design aspects of cartographic production. Next the article describes a study on the user-friendliness of temporal legends, which are very common in animated maps. The goal of this study, which was conducted during the summer of 2010, was not only to evaluate the given temporal legends, but also to investigate the extent to which users were able to work with temporal variables (with time) in a cartographic product. Among the tools for collecting data was a form of online test. This test posed questions to respondents and automatically measured the amount of time it took them to find their answers. This method was based on the assumption that, given two cartographic works containing similar content, the work which enables the user to find information more quickly is the more user-friendly of the two. The results of the test were then analyzed on the basis of an objective standard for comparing qualities in a cartography work. The authors conclude by suggesting future directions for research on the subject.
Klíčová slova: cartography, study of user friendliness, temporal legend, time, cartographic animation
Kartografické listy ve vesnici Yawan na Papui-Nové Guineji / Článek v periodiku / Kartografické listy / Jan D. Bláha / 1 / 2012 / 71
Abstrakt: V loňském čísle časopisu Kartografické listy (19/2011) vyšel mj. článek autorského kolektivu Bláha–Soukup–Balcerová věnovaný analýze mentálních map obyvatel vesnice Yawan, která se nachází v relativně odlehlé části Papuy-Nové Guineje v provincii Morobe. Autoři se v rámci této interdisciplinární analýzy věnovali antropologickému, kartografickému a psychologickému rozboru mentálních map žáků ve vesnici Yawan a součástí článku byla i řada ukázek těchto map. Přičiněním doc. Jána Ferance se podařilo včas dopravit několik exemplářů časopisu do Prahy ještě před odletem dr. Soukupa na Papuu-Novou Guineu na začátku září loňského roku. Obyvatelé vesnice Yawan se tak mohli s potěšením seznámit s výsledky výzkumu a časopis Kartografické listy se stal součástí jejich místní knihovny.
Klíčová slova: Kartografické listy, Papua-Nová Guinea, zpráva
Tvorba map ve věku geoinformačních systémů (2. část): Kompoziční prvky mapy / Článek v periodiku / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Jan D. Bláha / 2 / 2012 / s. 14–16
Abstrakt: Článek popisuje výhody a nevýhody tvorby map v klasickém programu GIS, tentokrát je zaměřen na kompoziční prvky mapy. Čtenářům je poskytnut návod, jak jednoduše vytvořit kompozici mapy s využitím GIS, včetně zobrazení geografické sítě.
Klíčová slova: GIS, kompoziční prvky mapy
25. mezinárodní kartografická konference ICA v Paříži / Článek v periodiku / Informace ČGS / Jan D. Bláha / 2 / 2011 / 50–53
Abstrakt: Zpráva o konferenci v Paříži.
Mentální mapy obyvatel vesnice Yawan v interdisciplinární perspektivě / Článek v periodiku / Kartografické listy / Jan D. Bláha, Martin Soukup, Michaela Balcerová / 19 / 2011 / s. 5-19
Abstrakt: Předmětem příspěvku je interdisciplinární analýza a interpretace mentálních map vytvořených žáky základní školy ve vesnici Yawan. Tato vesnice se nachází v provincii Morobe na Papui-Nové Guineji. V úvodní části je osvětlen kontext vzniku těchto map, tedy širší antropologická sonda v uvedené vesnici během léta v roce 2009. Příspěvek má interdisciplinární povahu, autoři proto usilují o komplexní analýzu map. Z hlediska kartografie je studován především mapový jazyk, resp. mapové styly, obsahová náplň map, dále řešení kompozice map, případně jejich přesnosti v rámci komparace se snímkem příslušné vesnice. Z hlediska antropologie je cílem zasadit mentální mapy do etnografického kontextu komunity Yawan. Konečně psychologická analýza a interpretace těchto mentálních map je zaměřena zejména na analýzu výtvarných artefaktů z hlediska využití kresebného materiálu, barev a tvarů v mapové kresbě. Autoři považují za klíčové právě propojení poznatků disciplín (kartografie, antropologie, psychologie), kdy každý z autorů přináší do analýzy nejen svůj pohled, ale také svůj obor. To totiž může ve výsledku pomoci mnohem lépe pochopit způsob myšlení a vytváření „kartografických“ kompetencí obyvatel Melanésie.
Klíčová slova: mentální mapy, antropologie, psychologie, kultura, Papua-Nová Guinea, Melanésie
Hodnocení kartografických děl mentálními mapami / Článek v periodiku / Kartografické listy / Jan D. Bláha, Tomáš Hudeček / 18 / 2010 / s. 21–28
Abstrakt: Problematiky mentálních map na jedné straně a hodnocení kartografických děl na straně druhé jsou poměrně známé a věnovala se jim v minulosti relativně velká řada autorů. Je však vůbec možné tyto poznatky propojit a smysluplně využít? Na to se snaží odpovědět příspěvek, který má především odhalit přání uživatelů, jejich představy o obsahové náplni a podobě map. Představen je návrh postupu hodnocení kartografických děl z hlediska uživatelské vstřícnosti a estetiky využívající mentální mapy oslovených uživatelů. Zatím zůstává nezodpovězeným dotazem, do jaké míry bude možné mentální mapy využívat jako směrodatné při finalizaci výsledků hodnocení. Příspěvek je však spíše jednou ze vstupních tezí výzkumného projektu na Univerzitě Karlově v Praze.
Klíčová slova: mentální mapy, hodnocení kartografických děl, uživatelská vstřícnost
Hodnocení kartografických děl: analýza mentálních map orientačních běžců / Článek v periodiku / Geografie - Sborník ČGS (ISSN 1212-0014) / Martina Kynčlová, Tomáš Hudeček, Jan D. Bláha / 2 / 2009 / s. 105-116
Abstrakt: Článek se zabývá analýzou mentálních map, získaných dotazníkovým šetřením mezi orientačními běžci. Na základě předpokladu měřitelnosti sportovních výkonů a zkušeností sportovce je možné takto zkoumat účinnost a přesnost použitých metod hodnocení. Dvojdílným dotazníkovým šetřením bylo získáno 30 mentálních map, které byly hodnoceny pomocí dvou metod – metodou četností a metodou stanovených vah a kritérií. Výsledky použití první z nich byly pomocí softwarů zakresleny do agregovaných mentálních map, které umožňují souhrnný pohled. Metoda stanovených vah a kritérií naproti tomu vede k individuálnímu pohledu na jednotlivé respondenty a jejich schopnosti. Srovnáním obou byla potvrzena platnost stanovených výzkumných hypotéz.
Klíčová slova: mentální mapy, hodnocení kartografických děl, orientační běh, agregované mapy
Kriteriální a verbální hodnocení turistických map z hlediska estetiky a uživatelské vstřícnosti / Článek v periodiku / Geodetický a kartografický obzor (Praha, ISSN 0016-7096) / Jan D. Bláha, Lucie Hrstková / 5 / 2008 / s. 92-97
Abstrakt: Aplikace a výsledky metodiky kriteriálního hodnocení kartografických děl z hlediska estetiky a uživatelské vstfiícnosti. Metodika byla testována na současných českých turistických a cykloturistických mapách. Kromě kriteriálního hodnocení bylo využito terénního šetření mezi uživateli, zohledněna byla i prodejnost jednotlivých titulů map.
Klíčová slova: hodnocení kartografických děl, uživatelská vstřícnost, estetika v kartografii, kritéria hodnocení, turistické mapy
Možnosti kreativity kartografa v současné kartografické tvorbě / Článek v periodiku / Kartografické listy (Bratislava, ISSN 1336-5274) / Jan D. Bláha / 15 / 2007 / s. 13-24
Abstrakt: V časech, kdy kartografie nevyužívala automatizovaných reprodukčních technik, byly její výtvory spojovány s uměním. Každé kartografické dílo bylo originálem a autoři byli oprávněně nazývání umělci. S příchodem knihtisku a dalších automatizovaných postupů, které vyvrcholily přechodem od klasické k počítačové kartografii, stále více kartografická tvorba opouštěla sféru umění a stávala se z ní účelová záležitost. Navíc míra svobody kartografů postupně klesala a kartografové byli stále více nuceni držet se zavedených norem, které jsou daleko dlouho¬dobější než ty, které vládnou například ve výtvarném umění. Současná estetika už tak zcela oprávněně zahrnuje kartografickou tvorbu do tzv. mimo-uměleckého estetična. Mohlo by se zdát, že v ruku v ruce s tím jde kreativita samotného autorského subjektu, tj. kartografa. Autor si klade za cíl tuto hypotézu vyvrátit a poukázat na možnosti a příležitosti, v rámci nichž může kartograf i v dnešní době projevit svou kreativitu. Není sporu o tom, že u takových příležitostí hraje dosti zásadní roli již samotná schopnost je hledat a nacházet. Kromě dalších to může být uplatnění uměleckých stylů v rámci stylů kartografických, různé abstrakce, fikce a imaginace apod.
Klíčová slova: kreativita, tvořivost, osoba kartografa, kartografická tvorba, autorský styl, estetika
Paradox inovace v kartografii z pohledu estetiky / Článek v periodiku / Kartografické listy (Bratislava, ISSN 1336-5274) / Jan D. Bláha / 14 / 2006 / s. 5-15
Abstrakt: Tak jako v mnoha jiných činnostech člověka, tak i v kartografii tvůrce často hledá možnosti, jimiž by dílo inovoval, případně hledá možnosti, jak uvést na trh dílo zcela nové. Paradoxem je, že uživatel na jedné straně touží po něčem novém, ovšem na druhé straně by dostal rád něco, co už zná a na co je zvyklý. Někdo upřednostňuje spíše tradici, jiný spíše inovaci. Nezřídka se také tvůrci stává, že při hledání něčeho nového dochází ať už vědomě či nevědomě k tradičnímu a osvědčenému. Vedle toho se nabízí i některé další otázky: Kde jsou hranice mezi novým a tradičním? Jaký je rozdíl mezi aktualizací a inovací kartografického díla? Jak se inovace projevuje a jaké dává možnosti? Jakou roli hraje v dnešní době autorský styl? To všechno jsou otázky, na něž se příspěvek pokouší najít odpověď. Příspěvek přitom vychází z poznatků estetiky, teorie umění, čímž umožňuje do jisté míry porovnat rozdíl mezi inovací v umění a v kartografii. Pokouší se i o stručný výklad pojmů souvisejících s touto problematikou: princip ozvláštnění, záměrnost vs. nezáměrnost, opakování a serialita, faktor rytmu, klišé, kýč nebo originalita vs. stereotyp.
Klíčová slova: inovace a tradice, ozvláštnění, klišé,aktualizace mapového obsahu,srovnání umělecké a kartografické tvorby, autorský a vydavatelský styl
Návrh postupu hodnocení kartografických děl z hlediska estetiky a uživatelské vstřícnosti / Článek v periodiku / Geodetický a kartografický obzor (Praha, ISSN 0016-7096) / Jan D. Bláha / 5 / 2006 / s. 92-97
Abstrakt: Od té doby, co jsou prováděna hodnocení kartografických děl, naráží jejich autoři na problém, jak objektivizovat a konkretizovat tu jeho část, která se zabývá otázkou estetiky. Je nasnadě, že tento druh hodnocení je natolik specifickým fenoménem, že si zaslouží svůj vlastní postup. Příspěvek naznačuje možnosti, které takové hodnocení má, a navrhuje jeden z jeho možných postupů.
Klíčová slova: hodnocení kartografických děl, uživatelská vstřícnost, estetika, kritéria hodnocení
Hodnocení kartografických děl z hlediska estetiky a uživatelské vstřícnosti / Článek v periodiku / Kartografické listy (Bratislava, ISSN 1336-5274) / Jan D. Bláha / 13 / 2005 / s. 14-24
Abstrakt: V současné době se stále méně daří překonávat jednostrannost plynoucí z účelové orientace a specializace člověka. Tvůrci opakovaně přehlíží hodnoty, které mohou patřit mezi důležité potřeby uživatele. Ne jinak je tomu v kartografii. Kartografické produkty často ztrácejí přiměřenost uživatelským, tedy lidským potřebám, a celkový lidský rozměr. Tuto tzv. uživatelskou vstřícnost kartografických produktů do značné míry ovlivňuje i estetika, která se přes svou doprovodnou funkci v díle podílí na motivaci lidského jednání. Estetika je nezřídka redukována na vkus člověka, na hodnocení jevů z hlediska jejich krásy či ošklivosti, na to, zda vyvolávají v člověku libost, nebo nelibost. Není důvodem toho, že je estetika vnímána jako vágní subjektivní disciplína, spíše neznalost problematiky estetiky a jejích metod? Cílem příspěvku je upozornit na roli estetické funkce produktu jak ve vztahu k uživateli, tak ve vztahu k tvůrci, tedy kartografovi. Hledá propojení estetiky a kartografie jako dvou vědních disciplín, rozebírá estetické hodnocení jako samostatný proces, pokouší se o vysvětlení rozdílu mezi uživatelskou vstřícností a estetickým ideálem, naznačuje cestu hodnocení v praxi při aplikaci poznatků z estetiky. Autor chce také upozornit na mnohostranné a bohaté možnosti vztahu člověka ke světu a otevřít debatu o výchově tzv. kartografického vkusu.
Klíčová slova: hodnocení kartografických děl, estetika, funkce kartografického díla, omyly kartografie, uživatelská vstřícnost, vztah díla k uživateli, kartografická výchova
Příspěvek ve sborníku konference
Improving Visuals in Geography Textbooks – A Design-Based Research Study / Příspěvek ve sborníku konference / Commission on Geographical Education International Conference (Québec, 3.–5.8. 2018) / Petr Knecht, Jan D. Bláha / / 2018 / pouze abstrakt / only abstract
Abstrakt: The aims of the research are: a) to identify lower secondary pupils’ preferences for visuals in geography textbooks, b) to design a prototypical textbook chapter accompanied with prototypical school atlas maps (based on evidence-based recommendations and reflecting pupils’ preferences), c) to evaluate the proposed educational materials using a sample of 20 lower-secondary school pupils. The methodological framework is anchored in Design-Based Research. Content-specific recommendations for textbook developers were identified which are transferable to different topics across geography curriculum.
Klíčová slova: geography education, design-based research, geography textbooks
Analysis and Assessment of Visuals in Textbooks with a Geographical Content / Příspěvek ve sborníku konference / IGU Regional Conference and Annual Meeting of the CAG (Québec, 6.–10. 8. 2018) / Jan D. Bláha, Petr Knecht, Petr Trahorsch / / 2018 / pouze abstrakt / only abstract
Abstrakt: Geographical didactic aids traditionally contain a large number of visuals. Unfortunately, authors of didactic aids are not able to ensure adequate usability of visuals sometimes. The evident example is simple illustrative function that prevails over the didactic one. The other problems could be named that many visuals are inadequate relating to pupilsʼ age, they are not well-considered and thus the undesirable formation of misconceptions is encouraged. The object of presented expert analysis are the visuals in sixteen Czech textbooks with a geographical content. The analysis was provided by multi-criteria assessment. The scaling method was used according to predefined criteria, considering of the weights previously proposed by experts (pair comparison method). Beside the general assessment of visuals, the specific comparison of selected examples of maps, photographs, schemes and graphs was conducted. The conclusions of the general assessment of the visuals could be sum up as: (1) an increasing number of abstract visuals with the expected age of pupils, (2) a high number of photographs with only illustrative function, (3) a low share of schemes supporting the development of pupilʼs abstract thinking, (4) a high share of visuals in regional-geographical curriculum, (5) a high number of visuals without any label. Whereas the adequacy of visuals in relation to pupilʼs age was not find problematic, the connections of the visuals to text and the legibility issue seem to be relatively low.
Klíčová slova: visuals, geography textbook, homeland study textbook, textbook with geographical content
Pupilʼs difficulties in performing problem-based learning tasks in geography: Results of the qualitative analysis / Příspěvek ve sborníku konference / 25th Central European Conference on Useful Geography: Transfer from Research to Practice (Brno, 12.–13. 10. 2017) / Tomáš Janko, Petr Knecht, Silvie R. Kučerová, Jan D. Bláha / / 2018 / 23–29
Abstrakt: The authors conducted 22 unstructured heuristic interviews with the 7th and 8th grade pupils of the Czech lower secondary schools. During the interview the pupils were asked to perform a problem-oriented learning task with the help of visuals in the contemporary Czech geography textbooks and Czech School Atlas of the World. The aim was to determine where exactly the pupils fail when performing the assigned learning task. The interviews were analysed using a qualitative content analysis with open coding as a methodological tool. This working paper is an outcome of the research project Visual Geographic Information and its Role in Geographic Education (GA16-01003S) funded by the Czech Science Foundation (GACR).
Klíčová slova: didactics of geography, geography education, learning tasks, lower secondary school pupils, problem solving
Zkvalitňování vizuálií v učebnicích zeměpisu – studie konstrukčního výzkumu / Příspěvek ve sborníku konference / XXVI. ročník konference České asociace pedagogického výzkumu (Zlín, 12.–14. 9. 2018) / Jan D. Bláha, Silvie R. Kučerová, Karolína Pešková, Petr Knecht / / 2018 / pouze abstrakt / only abstract
Abstrakt: Metodologický rámec představuje konstrukční výzkum (Euler 2014), orientovaný na rozvoj dvou klíčových designových principů (Edelson 2002; DBRC 2003): problémově orientovaná výuka a rozvoj vizuální gramotnosti. Po rešerši teoretického poznání a empirickém zjišťování preferencí uživatelů, týkající se vizuálií v učebnicích, byly navrženy, ověřeny a iterativně vyvinuty dvě mapy školního atlasu a kapitola učebnice zeměpisu. Výzkum byl proveden pomocí heuristických interview (Moustakas 2015) a participativního pozorování vzorku 20 žáků. Data byla analyzována pomocí kvalitativní obsahové analýzy. Na základě práce žáků s navrženými výukovými materiály byla identifikována doporučení, týkající se jak obecné teorie práce s vizuáliemi a vizuální reprezentace poznatků (např. asociativnost barev, velikost vizuálních prvků a jejich popisu), tak oborově specifická doporučení pro geografické vzdělávání (např. souběžné používání mapy a schematického náčrtu studovaného procesu). Závěry byly diskutovány v řízeném interview se zástupci tvůrců a vydavatelů učebnic zeměpisu a školních kartografických pomůcek.
Klíčová slova: geografické vzdělávání, konstrukční výzkum, učebnice zeměpisu, vizuálie
Zkvalitňování vizuálií v učebnicích zeměpisu: aplikace konstrukčního výzkumu / Příspěvek ve sborníku konference / 24. sjezd České geografické společnosti (Geografie na v zostupe), Bratislava, 4.–6. 9. 2018 / Petr Knecht, Jan D. Bláha, Silvie R. Kučerová, Karolína Pešková / / 2018 / pouze abstrakt / only abstract
Abstrakt: Metodologický rámec představuje konstrukční výzkum (Euler 2014), orientovaný na rozvoj dvou klíčových designových principů (Edelson 2002; DBRC 2003): problémově orientovaná výuka a rozvoj vizuální gramotnosti. Po rešerši teoretického poznání a empirickém zjišťování preferencí uživatelů, týkající se vizuálií v učebnicích, byly navrženy, ověřeny a iterativně vyvinuty dvě mapy školního atlasu a kapitola učebnice zeměpisu. Výzkum byl proveden pomocí heuristických interview (Moustakas 2015) a participativního pozorování vzorku 20 žáků. Data byla analyzována pomocí kvalitativní obsahové analýzy. Na základě práce žáků s navrženými výukovými materiály byla identifikována doporučení, týkající se jak obecné teorie práce s vizuáliemi a vizuální reprezentace poznatků (např. asociativnost barev, velikost vizuálních prvků a jejich popisu), tak oborově specifická doporučení pro geografické vzdělávání (např. souběžné používání mapy a schematického náčrtu studovaného procesu). Závěry byly diskutovány v řízeném interview se zástupci tvůrců a vydavatelů učebnic zeměpisu a školních kartografických pomůcek.
Klíčová slova: geografické vzdělávání, konstrukční výzkum, učebnice zeměpisu, vizuálie
Komparativní analýza vizuálií v učebnicích vlastivědy a zeměpisu / Příspěvek ve sborníku konference / 24. sjezd České geografické společnosti (Geografie na v zostupe), Bratislava, 4.–6. 9. 2018 / Petr Trahorsch, Jan D. Bláha / / 2018 / pouze abstrakt / only abstract
Abstrakt: Učebnice vlastivědy a zeměpisu jsou geografickými didaktickými prostředky obsahující velké množství různých typů vizuálií. V současnosti je problémem absence komplexní analýzy vizuálií jako klíčové strukturní složky učebnic. Expertní komparativní analýza má potenciál identifikovat problémy vizualizace geografických fenoménů v těchto materiálních didaktických prostředcích a upozornit tak na nevhodné postavení, koncepci či kvalitu vizuálií v učebnicích, jež mohou vést až ke vzniku miskoncepcí u žáků různých věkových skupin. Cílem příspěvku je analyzovat postavení vizuálií ve struktuře učebnic vlastivědy a zeměpisu a zároveň zhodnotit kvalitu vizuálií hydrologických, geomorfologických a zemědělských fenoménů z hlediska použitelnosti. V rámci prezentovaného šetření bylo využito expertního hodnocení vizuálií odborníkem metodou kvantitativní obsahové analýzy. Bylo analyzováno celkem šestnáct českých učebnic vlastivědy a zeměpisu. V první fázi bylo analyzováno postavení vizuálií ve struktuře učebnice (např. počet a podíl z hlediska typu vizuálií, přítomnosti titulku apod.). V druhé fázi byla hodnocena (analyzována) kvalita vybraných vizuálií z hlediska jejich použitelnosti metodou škálování na základě předem definovaných kritérií. Důležitost kritérií byla stanovena na základě výsledků párového srovnávání mezi 19 vysokoškolskými odborníky (geografy a pedagogy). Výsledky analýzy ukazují, že klíčové postavení v učebnicích vlastivědy i zeměpisu mají fotografie. Podíl abstraktních a kvantitativních vizuálií je v učebnicích zeměpisu vyšší než v učebnicích vlastivědy, v čemž se pravděpodobně odráží předpoklad autorů učebnic o kognitivním vývoji žáků. Výsledky škálování naznačují, že vizuálie v učebnicích zeměpisu jsou kvalitnější z hlediska jejich použitelnosti než v učebnicích vlastivědy. Mezi klíčové problémy vizuálií identifikované na základě škálování patří častá absence titulku, relativně nízký vztah vizuálie k textu a nečitelnost některých map. Nejnižších kvalit dosahují vizuálie z učebnic relativně nových nakladatelství nemající dlouholetou tradici, naopak nejvyšší kvalitou se vyznačují vizuálie v učebnicích nakladatelství ČGS.
The Ethnohistory of Community Nungon, Papua New Guinea: Their Narrative of Past Events / Příspěvek ve sborníku konference / 2018 AAA Annual Meeting / Martin Soukup, Jan D. Bláha / / 2018 / pouze abstrakt / only abstract
Abstrakt: Objective of the paper is an analysis of selected historical events, which took place in Uruwa Valley among members of the ethnic group Nungon. The events - relocation of a village and religious conflict - still affect life of the community. The authors partially reconstructed the events using archive materials (especially patrol reports) and printed documents. The course of reconstructed events differs from the natives’ recollections of the same past. The paper confronts different versions of the past, but the authors do not search for the truth of the Nungon past events. The aim of the paper is to demonstrate the plurality of voices - both of natives and of Australian patrol officers - and to present the importance of the past events for the life of the community.
Klíčová slova: ethnohistory, Papua New Guinea
Mapping emotions of natives in Yawan village in Saruwaged Range (Papua New Guinea) / Příspěvek ve sborníku konference / 2018 AAA Annual Meeting / Jan D. Bláha, Martin Soukup / / 2018 / pouze abstrakt / only abstract
Abstrakt: If the 1960s and 1970s is associated with the first use of so-called “perceptional” mental maps (Francescato and Mebane 1973; Gould 1973), the last decade, due to the new technological possibilities (social media, open global position system etc.), is predominantly devoted to crowdsourcing approaches in the collection of data focused on spatial emotions of people. Therefore, not only the individual’s orientation strategy in space have changed (since maps contain more information and information about position is available practically around the world) but also the possibilities of mapping spatial emotions (see Klettner et al. 2013; Pánek et al. 2016). Thank to this, the mapping of emotions connected to space has become an integral part of the research activities of many professional institutions. However, we know relatively few about spatial emotions of indigenous people, who come from very different cultural environment. Although the influence of Western society through globalization process is obvious, particularly it is necessary to take into consideration the cultural origin of the individual who is influenced by cultural traditions, manifests a different relationship with the place/home, he/she is often limited in living space radius, etc. Previous researches aimed rather at reflection of perception either of home village or wider environment (e.g. Mead 1932; Hubenáková and Soukup 2012) and they could be consider as a part of field of visual cultural anthropology. In the terminological background of mental mapping it could be spoken rather about so-called “comparative” mental maps. The aim of the presented pilot study is to map spatial emotions of natives in Papuan village Yawan. Such mapping is not possible, of course, without the base map. What is common in our cultural and geographical settings – i.e. the availability of accurate and relatively current base maps – unfortunately, the environment of community of Yawan village (located in an isolated area of Saruwaged Range on the island of New Guinea) does not provide. Therefore, in the first phase of our research, accurate maps of the village (for other purposes as well) were prepared (field research in 2015) and only after that, in the second phase of the research, the mapping of spatial emotions of pupils from local primary school was realized (field research in 2016). Survey was attended by around 20 pupils. During the following analysis of collected data, the influence of individual’s place of residence on spatial emotions was assessed, among other things, as well as the role of public areas (e.g. school, playing area, airstrip) in emotional mental maps, the impact of clan origin of individual, etc. The aggregation and the analysis of the data were managed in software ArcGIS 10.3 for Desktop using Spatial Statistics Tools.
Klíčová slova: mental mapping, Papua New Guinea, emotions
Social perception of flood risk in maps – emotions or reality? / Příspěvek ve sborníku konference / 28th ICC, workshop Maps and Emotions (Washington DC, 1.-2. 7. 2017) / Jan D. Bláha / / 2017 / pouze abstrakt / only abstract
Abstrakt: Natural hazards still bring today’s society relatively high loss in property, unfortunately, sometimes even in health and life. Numerous physical-geographical surveys are dedicated to floods and flood risk issues, various detailed models and flood maps are created among others. On the contrary, the relatively small amount of research projects is devoted to the social perception of flood and flood risks, although a number of experts and municipality representatives realize that to cope with these events, people’s attitudes are crucial. Willingness of people to engage, cooperation between inhabitants and municipality representatives as well as social interest in natural hazards are important for effective solutions. The paper aims to present the results of research project supported by the Czech Science Foundation, which deals with social perception of flood risk and used mental maps of inhabitants as the significant methodological tool. During a questionnaire survey around 300 mental maps of inhabitants from two small Czech settlements were acquired. Both settlements have significant experiences with floods in recent years. Therefore, it could be assumed that the emotions experienced during flood events are still vivid. The respondents identified in the map, based on their subjective opinion, safe/dangerous locations and they located into the map a set of possible/implemented flood prevention measures they were familiar with. The approximate location of the respondent’s residence and its influence on the respondent’s perception of flood risks were monitored. The aggregation and the analysis of acquired data were managed in ArcGIS using Spatial Statistics Tools, similarly to our previous studies.
Klíčová slova: natural hazards, emotions, floods, mental maps, social perception
Usability of visual educational media on the example of economic maps in school atlases / Příspěvek ve sborníku konference / 28th International Cartographic Conference (Washington DC, 2.-7. 7. 2017) / Jan D. Bláha, Petr Trahorsch, Silvie R. Kučerová / / 2017 / pouze abstrakt / only abstract
Abstrakt: As many realized pedagogic studies have documented, it is highly important to activate simultaneously both learner’s basic sense channels, e.g. verbal as well as pictorial, to improve an efficiency of learning (Mayer 1997; Paivio 2014). Therefore, school education should promote the activation, interconnection and complementation of these two sense channels by means of suitable proportion of the text and the visualities used in educational process. In the geography education this might be provide through the activities with maps. Further, the efficiency of learning is improved by the fact how learners comprehend the materials and media which operate with. The implementation of so-called spiral curriculum seems to be effective (see Rinschede 2005). The principle is that the learner repeatedly meets the same learning topics, nevertheless their didactic transmission changes and acquired knowledge deepens in dependence on the learner’s age. Similarly, the educational media have to be in accordance with knowledges and skills of learners of given age. Consequently, it is necessary to reflect these aspects considering the usability of school cartographic media, e.g. the maps in textbooks and especially the conception of school atlases. Educators, as well as the pupils are only the users of the educational cartographic media. Hence, the role of cartographers in the dialogue about the development of effective school maps and atlases is crucial. Therefore, the analysis of above mentioned aspects in efficiency of learning is the main goal of our paper. It presents actual results and planned steps in research project dealing with geographical visual information (GeoVisInfo 2016–2018) on the example of economic maps in Czech school atlases. These maps represent the extra-complex maps with multi-layer and fast developing content through time. It is legitimate thus to ask how to transmit the content to learners on various levels of school education. Our research will find answer to following questions in particular: How is significant to think about specialized atlases differentiated for elementary and for secondary schools? Is it possible to overcome the mentioned map complexity only with application of the cartographic generalization or the synthesis by means of synthetic maps? Which map symbols and means of map representation are sufficient for learners on various levels of school education? Some of forenamed questions was answered in questionnaire survey with utilization of didactic test. The survey was conducted in Czechia among 120 pupils of elementary schools (6th and 7th grade) and among 73 students of higher secondary schools (1st and 2nd grade). The didactic test put to learners some tasks leading to activities with economic maps. According to success in utilization of various kinds of map to solve the task by learner, it investigated the usability of particular visualities. Chi-quadrat test of independence significantly documented whereas the semantically motivated cartographical symbols are more suitable for elementary school pupils, the alphanumerical cartographical symbols in economic maps (e.g. using the symbology of chemical elements) are better for secondary school students. Nevertheless, the associativeness of colors with particular branches of industry is the same in both testing age groups. Concerning to the complexity of map contents, the economic maps are often incomprehensible for younger pupils. They are not able to join the particular provided information into the integrated image of economy in presented region. Regarding to the need of interconnection of verbal and pictorial sense channels, it is necessary to conclude that the text in textbooks is rarely connected to maps in the atlases. Therefore, new challenges lay in front of authors of school geographic or cartographic media.
Klíčová slova: usability, economic maps, school atlases, visuals, spiral curriculum
Czech Historical Atlas (1918–2018) as an Example of Interdisciplinary Project / Příspěvek ve sborníku konference / 28th International Cartographic Conference (Washington DC, 2.-7. 7. 2017) / Pavel Seemann, Jan D. Bláha, Jiří Cajthaml, Tomáš Janata / / 2017 / pouze abstrakt / only abstract
Abstrakt: Czech Historical Atlas represents a project under which historical maps of the Czech lands and Central Europe arise in the coming years. There are two main project outputs planned. A web atlas dedicated to history of the Czech lands from prehistoric times to the recent past will be the first. The second important output is comprised of a printed atlas focused on Czech twentieth century history. The aim of the new atlas is to build on previous historical atlases – such as the Academic Atlas of Czech History (2014) or earlier post-war works of Czechoslovak cartography – and to access latest research results of historians in the form accessible to experts, teachers, students and other users interested in history. Within the project, the Institute of History (Czech Academy of Sciences) and the Czech Technical University in Prague are involved. Both organizations bring together collaboration of historians, geographers, cartographers and geoinformaticists from a number of other institutions. In the paper, a preparation stage of the Czech Historical Atlas is presented. A search for existing atlases with historical content is one of the steps in the preparatory phase. For this search, a special database has been designed. Its structure reflects not only the thematic focus of searched atlases but also the subsequent short list of atlases which show the studied area (Central European region with emphasis on the former Czechoslovakia or contemporary Czechia, respectively), and supposed solutions for both versions of the atlas. The aim of this background research was to create a knowledge base for the conception of the atlas performed in the next step. The atlas conception is based on the needs of target group of users. Maps will be complemented by short texts, which describe map topic, and photographs, graphs, tables, historical documents images etc. The effort is to create a user-friendly output. For example, the printed atlas of 20th century will not be too large and bulky. Thematic, geographic and temporal interconnectivity will be ensured within web versions of the maps too. Besides the Czech language, English translation of accompanying texts is planned. In parallel with the concept design, historical and history-geographical preparative works were held. This included search in other sources of information in libraries and archives. The atlas conception and activities of historians and geographers have resulted in collection of topic drafts of possible maps, which are stored in a database shared on-line. In this database, data such as thematic, geographic and historical classification, data availability, content guarantors or information about accompanying materials is recorded. In connection with the proposals for map topics of both versions of the atlas, it is worth noting some methodological assumptions. Maps from previous projects developed in partnership with the Institute of History and Czech Technical University in Prague – e.g. the Academic Atlas of Czech History – will be used there. Available databases of all contributors or third parties – like Research Centre for Cultural and Historical Geography (Charles University) – will also be used. Completely new topics such as the issue of justice, recreation, leisure and everyday life, boundary changes, landscape changes will be handled as well. Likewise, the choice of technology for web maps is an important conceptual issue. This will be determined after the evaluation of selected map topics and background research for proprietary and open-source solutions to access maps on the Internet. With such an extensive and interdisciplinary project like the Czech Historical Atlas, the preparatory phase is crucial. However, time consuming preparation streamlines the process of creation and post-production arrangement of cartographic outputs.
Projekt Český historický atlas: rešerše a analýza dějepisných atlasů jako součást přípravy kartografického díla / pouze abstrakt / Příspěvek ve sborníku konference / Historické mapy 2017 / Jan D. Bláha, Jitka Močičková / / 2017 / https://www.svf.stuba.sk/sk/katedry/katedra-geodetickych-zakladov/historicke-mapy-2017.html
Abstrakt: V rámci projektu NAKI II Český historický atlas (2016–2020) je v současné době připravováno nové rozsáhlé dějepisné atlasové dílo, které bude převážně zaměřeno na české a československé dějiny 20. století. Záměrem autorského týmu z Historického ústavu AV ČR a Českého vysokého učení technického v Praze je navázat na úspěšný projekt Akademického atlasu českých dějin. Hned na počátku přípravných prací byla provedena jednak rozsáhlá rešerše a na ni navazující analýza všech dosud publikovaných českých (československých) dějepisných atlasů, jednak rešerše zahraničních dějepisných atlasů s podobným zaměřením vzniklých po roce 1950. Cílem bylo poskytnout autorskému týmu inspirační zdroje pro zpracování koncepce nového atlasu. Hlavním posláním tohoto příspěvku je představit tuto ne zcela běžnou součást přípravy kartografického díla, způsob jejího provedení a další možné využití. Celý proces výběru, popisu atlasů i následné analýzy probíhal podle předem stanovených kritérií. Během rešerše byly využívány atlasy z českých i zahraničních knihoven. U zahraničních atlasových děl byla zvýšená pozornost věnována jejich reflexi českých a československých dějin. Výsledkem se stala rozsáhlá databáze vybraných dějepisných atlasů celosvětové produkce od roku 1950 do současnosti, která nemá v českém prostředí obdoby. Tato databáze čítá více než 400 položek. Kromě standardního bibliografického popisu, který lze najít v knihovnických katalozích, však obsahuje navíc celou řadu dalších charakteristik (metody tematické kartografie, použité měřítkové řady atd.). Na základě požadavků kartografů i historiků navíc databáze obsahuje vybrané ukázky map. Dá se proto předpokládat její širší badatelské využití, které by mohlo přispět k rozvoji výzkumu v oblasti atlasové kartografie. Proto mají její autoři v úmyslu výslednou databázi volně zpřístupnit na webovém portálu projektu.
Klíčová slova: Český historický atlas, analýza, databáze historických atlasů
Rešeršně-analytická část přípravy kartografického díla: příkladová studie analýzy vybraných atlasů pro tvorbu ČHA / Příspěvek ve sborníku konference / Aktivity v kartografii a kartografická konferencia 2016 / Jan D. Bláha, Pavel Seemann / / 2016 / pouze abstrakt / only abstract
Abstrakt: Při přípravě tak rozsáhlého kartografického díla, jakým je bezesporu v současné době vznikající nový český historický atlas (ČHA), jsou nutnou součástí rešerše a následná analýza dosud vydaných kartografických děl s podobným zaměřením. Na rozdíl od jednoho z možných výstupů, kterým bývá hodnocení dosavadní kartografické produkce, je cílem této analýzy především vznik databáze historických atlasů se zajištěním celé řady jejich charakteristik (vedle tradičních bibliografických údajů také základní kartografické parametry, ukázky, vývoj historicko-vědního a kartografického zpracování atd.) a pozitivního inspiračního zázemí pro genezi koncepce nového atlasového díla. V rámci příspěvku jsou představeny klíčové fáze rešerše a analýzy, k níž patří mj. analýza struktury atlasu různého druhu (povaha z hlediska zastoupení map, textu a obrazové složky; komplexnost map, typologie map), dále pak analýza měřítek, metod tematické kartografie, titulů jednotlivých map ad. Podmínkou je využitelnost výsledků pro účely celého týmu, který je složen z geografů, historiků, kartografů a zástupců z vydavatelské branže. To předpokládá nutnost respektování požadavků všech zúčastněných stran. Autoři při tom vycházejí jednak z bohatých zkušeností s kartografickou tvorbou, jednak z dosavadní spolupráce s historiky a dalšími humanitně zaměřenými odborníky. V neposlední řadě jim jako důležitý odrazový můstek slouží rovněž zkušenosti s hodnocením a lektorskou činností kartografických děl.
Klíčová slova: atlas, analýza atlasů, český historický atlas, příprava kartografického díla, mezioborová spolupráce
The perception and delimitation of Central Europe in the mental maps of individuals from selected European countries / Příspěvek ve sborníku konference / Central European Conference of Historical Geographers (08-09/2016) / Jan D. Bláha, Aleš Nováček / / 2016 / pouze abstrakt / only abstract
Abstrakt: The paper deals with the issue of perception and delimitation of Central Europe (CE). The first part introduces and discusses basic concepts and conception of CE which might be found in the selected parts and might be considered crucial in this respect. Attention is then focused on the possible differences in the perception of CE from the perspective of individual nations and to interpret what might cause these differences. The following empiric part of the study compares previous theoretical knowledge and assumptions of real results of the research. The research was carried out through a questionnaire survey to collect the mental maps of selected individuals. The respondents of the research were senior high school students and first-year university students from eight CE countries. Their task was to mark the borders of CE based on their subjective perception onto the European map. A total of 490 mental maps were taken, analyzed, and aggregated into the GIS map outputs. The final part compares and interprets the results, i.e. map outputs which were obtained through this probe of individual countries. The authors reflect on the questions of how and why the results differ in individual states and to what extent they match hypothetical assumptions of the “national” perception of CE space.
Klíčová slova: Central Europe, spatial perception, mental maps, spatial concepts, GIS analysis
The Influence of Colour on the Perception of Cartographic Visualizations / Příspěvek ve sborníku konference / AIC2015 TOKYO / Zbyněk Šterba, Jan D. Bláha / / 2015 / s. 533–538
Abstrakt: The contribution provides an overview of the ways colour is used in cartographic visualizations and how it affect S perception of these visualizations. Colour is generally considered as the most important graphic variable for expressink spatial information in cartographic visualizations. Through appropriate use of colours, the content of a map can be significantly accentuated, which enhances its legibility and comprehensibility profoundly. Appropriate use of colours is a very irnportant factor in many cartographic applications, such as emergency management tools, in whch cartographic visualization helps to transfer the required information effectively. A well-chosen colour scheme with appropriate contrasts is the best way to depict the overall character of an area or a phenomenon. The present paper describes the most significant approaches to colour use in cartography, which can be of immense help when communicating information to map users.
The geographical regionalization using mental maps of individuals from selected European countries: example from Central Europe / Příspěvek ve sborníku konference / 27th ICC - Maps Connecting the World (Rio de Janeiro, 24.-28. 8. 2015) / Jan D. Bláha, Jaroslav Pauš / / 2015 / pouze abstrakt / only abstract
Abstrakt: Problematika regionalizace světa od makroúrovně (makroregiony) až po mikroúroveň (lokální regiony) patří v geografii k relativně tradičním a stálým okruhům v rámci řešených projektů a výzkumů. Také díky tomu v současnosti existuje již celá řada konceptů regionalizace, které jsou svým pojetím více či méně spojeny s jejich nositeli, tedy s jejich myšlením a původem. Tyto koncepty se tak staly nedílnou součástí projevu kultury a jako takové je třeba je vnímat vždy v kontextu národa, z něhož autor či autoři těchto konceptů pochází, tedy v historicko-kulturních souvislostech. V rámci regionalizace Evropy je poměrně obvyklé utvářet regiony na principu ustálených státních hranic a případné diference v rámci států nereflektovat. Státy tak v rámci konceptů figurují zpravidla jako nedělitelné entity. V této souvislosti se nabízí celá řada otázek jako např. Do jaké míry tyto koncepty korespondují s představami jedinců z různých evropských států v jejich mentálních mapách?, Projevuje se nějakým způsobem stabilita vymezení regionu v mentálních mapách, a pokud ano, jak?, Lze vysledovat v těchto mentálních mapách původ jejich autorů? atd. Cílem tohoto příspěvku je představit relativně volnou (svobodnou) regionalizaci Evropy na příkladu stanovení hranic regionu „střední Evropa“. Vznik pojmu „střední Evropa“ je spojen s tzv. vídeňským kongresem, který se konal v letech 1814–1815. Pro naši studii byl tento region jako příkladový zvolen z toho důvodu, že se v rámci regionů Evropy jedná o relativně málo stabilní region a ani odborníci nejsou v názorech na jeho vymezení jednotní (viz např. Battaglia 1960, Schenk 1995, Szücs 2001, Wandycz 2004). To je spojeno zejména s principem tzv. duality Evropy (Nováček 2012), neboť hranice „dvou Evrop“ během historického vývoje procházely často právě tímto regionem. Zvolenou metodou této příkladové studie bylo dotazníkové šetření spojené s pořízením mentálních map respondentů. Respondenti v rámci šetření zakreslovali hranice střední Evropy do mapy Evropy obsahující pouze hranice států. Hranice jimi zakreslené „střední Evropy“ přitom mohly, ale nemusely respektovat hranice stávajících evropských států. Účastníky výzkumu byli studenti posledních ročníků středních škol, resp. prvních ročníků vysokých škol z vybraných lokalit. Vzorky pochází z Austria, Czechia, z bývalého východního a západního Germany, Hungary, Poland, Slovakia and Slovenia. Výzkum by nemohl být proveden bez vydatné pomoci oslovených kolegů z příslušných pracovišť, za což jim patří veliké díky. Na základě analýzy realizované v programu ArcGIS for Desktop 10.2 pomocí nástrojů of extension Spatial Statistics byl prokázán vliv původu respondenta na výslednou mentální mapu (srov. Saarinen 1987). Dále byl prokázán vliv stability vymezení regionu na výslednou agregovanou mentální mapu. Korelace původu konceptů s mentálními mapami byla prokázána pouze částečně, což lze přikládat tomu, že množství porovnávaných konceptů nebylo velké.
Creativity in cartography – practical examples of map design in the publication entitled Prehistory of the genus Homo / Příspěvek ve sborníku konference / 27th ICC - Maps Connecting the World (Rio de Janeiro, 24.-28. 8. 2015) / Jan D. Bláha / / 2015 / pouze abstrakt / only abstract
Abstrakt: V rámci posteru jsou představeny vybrané kartografické výstupy z publikace „Prehistorie rodu Homo“. Jedná se o unikátní publikaci, jejíž text vznikal bez mála 20 let. Český kulturní antropolog Václav Soukup v ní spojuje poznatky hned několika disciplín, ale především mimořádně bohaté množství obrazového materiálu včetně map. Na publikaci se tak autorsky podíleli také tuzemští a zahraniční představitelé dalších profesí: malíři, grafici, fotografové a – kartograf. Ačkoliv je publikace v českém jazyce, právě díky bohatému obrazovému materiálu se s ní jistě rádi seznámí i ti, co zrovna českému jazyku nevládnou. Pozitivní je, že se blízké budoucnosti chystá anglická mutace této publikace. Právě vysoký počet spoluautorů si žádal určité stylové sjednocení, které by z knihy, která má přes tisíc stran, tvořilo kompaktní celek. Požadavek autora knihy tak zněl: vytvořit pokud možno přesné, ale stylově neotřelé mapy evokující olejomalby. Právě olejomalby jsou totiž využity v rámci rekonstrukcí jednotlivých etap vývoje člověka včetně jeho činností a prostředí, které ho obklopovalo. Základ map vznikl v rámci produktu ArcGIS for Desktop včetně přesné lokalizace archeologických lokalit na základě leteckých snímků, dostupných topografických map a souřadnic GPS. V rámci geodatabase bylo využito dat z volně dostupných referenčních datových vrstev Natural Earth (především vodní toky, pevnina, sídla). Stará pevnina z období glaciálů byla vytvořena na podkladě starších analogových map. Podkladem mapy je barevně upravený digital terrain model (DTM). Následně byl právě DTM (oceánské dno a pevnina) převeden do rastrové podoby a graficky upraven pomocí výtvarných technik v programu Adobe Photoshop. Vektorová data včetně popisu objektů byla dále upravena v programu CorelDRAW. Finalizace map byla provedena v programu Adobe InDesign.
Uplatnění GIS v kulturně-antropologickém výzkumu: lokalita Yawan (PNG) / Příspěvek ve sborníku konference / 24. konference GIS Esri v Česku / Jan D. Bláha, Martin Soukup / / 2015 / pouze abstrakt / only abstract
Abstrakt: Autoři v příspěvku představí první výstupy pilotního projektu, který se uskutečnil v dubnu až červnu 2015 v komunitě Nungon v lokalitě Yawan (provincie Morobe, Papua-Nová Guinea). Vzhledem k tomu, že se lokalita Yawan nachází v horském pásmu Saruwaged Range, relativně daleko od větších sídel, nebyla dostupná prakticky žádná aktuální prostorová data velkého měřítka a veškeré mapování bylo nutné provést v kombinaci lokálního souřadnicového systému s připojením na WGS-84 prostřednictvím GPS. V rámci terénního výzkumu tak bylo kromě metod kulturní antropologie využito terestrických a GPS metod pořizování prostorových dat. Kontrola kvality dat byla prováděna přímo v mapované lokalitě pomocí mobilní GIS aplikace, následné zpracování, analýza a vizualizace dat probíhají v ArcGIS for Desktop po návratu do Česka.
Klíčová slova: GIS, mapování, kulturní antropologie, Papua-Nová Guinea
The Use of Methods of Cartography and GIS Tools in Cultural Anthropology Research: Pilot Study in Localities Yawan and Toweth (Papua New Guinea) / Příspěvek ve sborníku konference / EuroCarto / Jan D. Bláha, Martin Soukup / / 2015 / s. 331–332 (rozšířený abstrakt)
Abstrakt: Autoři v příspěvku představí první výstupy pilotního projektu, který se uskutečnil v dubnu až červnu 2015 u komunity Nungon ve vesnicích Yawan, Toweth a Kotet (údolí řeky Uruwy, Morobe province, Papua-Nová Guinea). Vzhledem k tomu, že Nungoni žijí v horském pásmu pohoří Saruwaged, relativně daleko od větších sídel, nebyla pro dané území dostupná prakticky žádná aktuální podrobná prostorová data a veškeré mapování bylo nutné provést v kombinaci lokálního souřadnicového systému s připojením na WGS-84 prostřednictvím GPS. V rámci terénního výzkumu tak bylo kromě method kulturní antropologie využito pozemního a GPS sběru dat. Kontrola kvality dat byla prováděna přímo v mapovaných lokalitách pomocí mobilní GIS aplikace, následné zpracování and analýza dat probíhají v programu ArcGIS for Desktop po návratu do Česka. Výstupem výzkumu by pak měly být mimo jiné sada dat a na něj vázaná série map odhalující kulturní specifika a jevy u komunity Nungon v lokalitách Yawan a Toweth.
Klíčová slova: GIS, mapování, kulturní antropologie, Papua-Nová Guinea
Jak si Buttula dává Ovesnou kaši / Příspěvek ve sborníku konference / Od Karlova mostu ke Gottwaldovu / Jan D. Bláha, Josef Dostál / / 2015 / pouze abstrakt
Abstrakt: V příspěvku je představen vývoj místních názvů ulic na příkladu města Chotěboře na Vysočině, kde lze vysledovat hned několik etap a trendů pojmenovávání ulic. Autoři prezentují vývoj od prvních názvů ulic spjatých především s geografickými jmény a lokalitami ve městě a v jeho okolí (přenos místních názvů do názvosloví dalších objektů ve městě) a s historickými událostmi souvisejícími s městem, přes názvy využívající jména osobností spjatých se životem města (profesoři místního gymnázia, umělci atd.) či jména všeobecně známých osobností, po názvy relativně univerzální bez emocionálního náboje, bohužel však také často bez větší invence. Autoři upozorňují i na fenomén, s nímž se setkáváme zejména v menších městech, fenomén místního intelektuála produkujícího místní názvy ulic, který byl postupně nahrazen místopisnými komisemi. Celý příspěvek je doplněn analýzou a kategorizací názvů ulic včetně jejich vzniku, opomenut není ani fenomén přejmenovávání ulic v důsledku změny ideologie.
Klíčová slova: Chotěboř, názvy ulic, přejmenování ulic
Geneze kulturní diverzity a kulturní unifikace mapových stylů na příkladu mentálních map jedinců vybraných kultur / Příspěvek ve sborníku konference / 23. sjezd ČGS Praha (25.-28. 8. 2014) / Jan D. Bláha / / 2014 / pouze abstrakt / only abstract
Abstrakt: Předmětem příspěvku je mapa jako jeden z vizuálních modelů (nejen) reality, která jako taková promlouvá svým obsahem a jazykem. Nahlížíme-li na mapu jako na obraz, je mapa nejen výsledkem více či méně objektivního záznamu prostoru, nýbrž i projevem jedince, resp. kultury, z níž příslušný jedinec pochází. Studie vychází z výzkumu, v rámci něhož byly studovány mentální mapy jedinců vybraných kultur (Česko, západní Evropa, Nová Guinea). Tento výzkum mimo jiné prokázal postupnou kulturní unifikaci mapových stylů a z jeho závěrů je také patrný rozpor kulturní originality a mezinárodních kartografických konvencí, ačkoliv tento fakt neubral, jak se zdá, užitné hodnotě map.
Klíčová slova: kulturní diverzita, kulturní unifikace, mapový styl, kartografická tvorba, mentální mapa, mezikulturní výzkum
Cultural Aspects of Cartographic Creation: Use of Mental Maps in Cross-cultural Research / Příspěvek ve sborníku konference / 26th ICC Dresden (25.-30. srpna 2013) / Jan D. Bláha / / 2013 / s. 1–15
Abstrakt: Although the interdisciplinary study of the cultural aspects of cartographic creation has in the recent past been dealt with in an indirect manner, for example by J.B. Harley and D. Woodward in the project “His-tory of Cartography”, the question has not as yet been adequately taken up on a complex level. The author of the present study attempts a more com-plex approach in his treatment of the problem. This paper includes a theo-retical introduction devoted to map contents, map style and map language, which together represent the greatest potential cultural differences embod-ied by a map, considered here in its role as a depiction of reality and a visual manifestation of culture. A portion of the study focusing on method assess-es the procedures employed in the formation of cognitive and mental maps by users and map creators. These maps may be used to discover cultural specifics of cartographic creation. The final portion of the study presents the findings of a field study of the mental maps of school children from Czechia, Western Europe and the village of Yawan (Papua-New Guinea).
Klíčová slova: cross-culture research, mental maps, map stylistics, cultural specificities of artifacts
Rozumíme mapám? Pojetí kartografie skotského kartografa J. S. Keatese / Příspěvek ve sborníku konference / 20. kartografická konference (Plzeň 5.-6. 9. 2013) / Jan D. Bláha / / 2013 / pouze abstrakt
Abstrakt: Snaha definovat svět kolem sebe vedla a vede člověka k tomu, že všem věcem a lidem kolem sebe dává názvy a jména. Existuje rovněž nesčetné množství definic základního artefaktu činnosti kartografa, tedy mapy. V této souvislosti není bez zajímavosti, že se v současné době stále více prosazuje názor, který definuje mapu především jako nosič prostorové informace. Svůj podíl na tom má mimo jiné také teorie informace C. E. Shannona (1949), která stála u zrodu informatiky jako svébytného oboru lidské činnosti a která prostřednictvím geoinformatiky zasahuje do dnešní tvorby map. Nabízí se ovšem otázka, zda trend označovat mapu především za nosič (prostorové) informace samotnou mapu a její funkce neredukuje? Skutečně je model teorie informace, aplikovaný v kartografii, schopen popsat obecné vlastnosti mapy a její funkce? Na tomto místě se nabízí pojetí kartografie, v českém prostředí poměrně méně známého, skotského kartografa Johna Stanleyho Keatese (1925–1999). Své pojetí kartografie Keates představil zejména ve své stěžejní publikaci Understanding Maps (poprvé vydáno roku 1982, podruhé vydáno v rozšířené podobě roku 1996). Keates v zásadě nejde do rozporu s teorií informace, zároveň však uvádí, že tato teorie k popisu mapy a jejích funkcí prostě nestačí. Na mapu jako na artefakt lidské činnosti lze podle něj nahlížet hned v rámci několika módů. Jako na vizuální informaci, symbolickou reprezentaci, prostředek komunikace, umělecké dílo a produkt lidské dovednosti. Většina těchto módů sice využívá obdobných konstruktů, kde na jedné straně stojí kartograf či tvůrce mapy, mapa je určitým prostředníkem a uživatel mapy stojí na druhé straně. Tyto módy se však liší ve své základní filozofii. Střídají se tu vizualita, sémiotika, lingvistika, estetika a technologie. J. S. Keates při snaze shrnout svůj celoživotní výzkum kartografické tvorby dospěl k závěru, že se nikdy primárně nevěnoval komunikaci, ale především reprezentaci daných objektů a jevů. Produkt podle něj musí být totiž nejen informačně efektivní, nýbrž i esteticky atraktivní. A jak rozumíme mapám my?
Klíčová slova: J. S. Keates; Understanding maps; koncepce kartografie
Vliv používání Křovákova zobrazení v GIS na české uživatele / Příspěvek ve sborníku konference / Konference GIS Esri v ČR (13.-14.listopadu 2013) / Jan D. Bláha / / 2013 / pouze abstrakt
Abstrakt: Na počátku 20. let minulého století ing. Josef Křovák vytvořil jako předseda triangulační kanceláře zobrazení, které mělo při převodu obrazu zemského povrchu tehdejšího Československa do roviny co nejméně zkreslovat úhly a vzdálenosti. Od roku 1933 bylo toto zobrazení používáno jako definitivní a stalo se základem pro souřadnicový systém S-JTSK používaný ve státním resortu. Ačkoliv se území našeho státu od té doby mnohokrát změnilo, Křovákovo zobrazení je dodnes stálicí v rámci zobrazování území České republiky. Vzhledem k tomu, že je základní digitální vektorová geografická databáze České republiky (ArcČR) realizována právě v Křovákově zobrazení, naučili se čeští uživatelé GIS toto zobrazení používat prakticky pro všechny své mapové produkty. Bohužel skoro nikdo neřešil vhodnost či nevhodnost tohoto zobrazení pro mapy menších měřítek, které se používají například v geografii. Autor příspěvku poukazuje na to, jak může používání Křovákova zobrazení v mapách menších měřítek díky tomu, že není orientované na sever, negativně ovlivnit mentální mapu českých uživatelů mapových produktů. Dokládá to i výsledky šetření mezi uživateli. Zároveň upozorňuje na neopodstatněnost používání tohoto zobrazení v mapách malých měřítek, kde je požadavek na délkové zkreslení v řádu maximálně desítek centimetrů irelevantní. Konečně navrhuje možnosti řešení za použití osvědčených kartografických zobrazení nabízených v produktu ArcGIS.
Klíčová slova: Křovákovo zobrazení, mentální mapa, Česko
Manifestations of Culture in Early Maps (pouze abstrakt) / Příspěvek ve sborníku konference / XV. International Conference of Historical Geographers / Jan D. Bláha / / 2012 /
Abstrakt: Early maps can serve not only as a source of valuable historical information about the landscape and geography of a represented area. They can serve as a source of information about cultures living in the given territory as well, even as a source of information about the culture which the author himself comes from. Beside the study of map language and map content, it is the rich content of early maps within marginal information, which allows to study the ideas and concepts of our ancestors about the cultures living in different parts of either the known or unknown world at that time. These are the drawings of illustrative character in particular, in the early maps postured as parergas, vedute and cartouches. The paper is slightly inspired by the exhibition “Annäherungen an die Ferne” (Approaches to Distant Lands), which took place in the Austrian National Library in 2009 and which provides a wide range of study materials. In addition, the early maps from renaissance and baroque, originally from several map collections in Czechia, were used for our research purposes. The aim of the paper on the one hand is to analyze and classify map language and map content and on the other hand it is to discuss the cultural determinism arising from cultural origin of the author.
Klíčová slova: early maps, culture, parergas, vedute, cartouches
Cartographic Research of Mental Maps at Charles University in Prague / Příspěvek ve sborníku konference / 25. mezinárodní kartografická konference v Paříži / Jan Hátle, Tomáš Hudeček, Martina Kynčlová, Kateřina Novotná, Tereza Pastuchová-Nováková, Michaela Šákrová / / 2011 / http://www.icc2011.fr/
Abstrakt: Příspěvek představuje část výsledků projektu Mentální mapy: předmět a prostředek k hodnocení, který je realizován v letech 2009–2011 na Univerzitě Karlově v Praze. Projekt je členěn do několika částí. S ohledem na rozsah tohoto příspěvku jsou prezentovány pouze dvě části výzkumu. V první části autoři testují vlastní metodiku hodnocení kartografických děl mentálními mapami uživatelů na příkladu turistických map. Oslovení uživatelé turistických map (celkem 161 respondentů) dostali několik úkolů a dotazů nad jednotlivými hodnocenými mapami. Následně bylo jejich úkolem při odpovídání na dotazy nakreslit svou mentální mapu, aniž by k tomu v dané chvíli byla příslušná turistická mapa k dispozici. K eliminaci subjektivních problémů s kresbou mentálních map (horší prostorová paměť, zhoršené schopnosti kreslit, nezkušenost s kartografickými díly apod.) posloužil jednak větší vzorek oslovených uživatelů, jednak agregace obsahu jednotlivých mentálních map do několika málo map. Z poměrně rozsáhlého vzorku mentálních map (celkem 483 map) tak vzniklo v závěru tolik tzv. agregovaných mentálních map, kolik bylo hodnocených turistických map. Tyto agregované mentální mapy slouží společně s klasickým multikriteriálním hodnocením k závěrečné analýze turistických map s výčtem pozitiv a negativ jednotlivých hodnocených map. V druhé prezentované části výzkumu je představena část projektu věnovaná kartografickému znázornění vývoje představ žáků o prostorovém uspořádání země, v níž žijí. Jedná se o příkladovou studii, proto byly v rámci ní osloveny pouze čtyři školy (dvě základní školy a dvě gymnázia), a to vždy po jedné z hlavního města Prahy a po jedné mimo Prahu. Díky tomu bylo možné sledovat rozdíly mentálních map podle věku respondentů a také podle místa působiště školy. Tato část výzkumu sledovala kromě schopností žáků zakreslit přesně polohu hlavního města Prahy také jejich prostorové představy o geografii Česka (základní prostorové uspořádání geografických objektů). V neposlední řadě oslovení žáci zakreslovali do podkladové mapy preference bydlení (zde bych chtěl bydlet × zde bych nechtěl bydlet). Výstupem této části výzkumu jsou agregované mentální mapy pro jednotlivé školy (geografie Česka a zakreslení polohy Prahy) a agregované mapy preferencí. Výběr ze získaných mentálních map je k dispozici na webu projektu: www.jackdaniel.cz/mentmap.
Klíčová slova: mentální mapy, hodnocení map, software GIS, geografické vzdělávání
Mezikulturní výzkum využití mentálních map a vazba na mapovou stylistiku / Příspěvek ve sborníku konference / Aktivity v kartografii 2010 / Jan D. Bláha / / 2010 / s. 14-24
Abstrakt: V kartografických dílech lze rovněž identifikovat kulturní specifika. Tato specifika poměrně úzce souvisí s kartografickou stylistikou, tj. styly map. Tím se otevírají nejen možnosti pro kulturologickou analýzu kartografických děl, ale i pro celkovou analýzu kulturních rozdílů. Příspěvek naznačuje, jaké jsou možnosti analýzy mentálních map získaných od respondentů různých kultur k popisu kulturních rozdílů mapového jazyka či obsahu map.
Klíčová slova: mentální mapa, mezikulturní výzkum, mapová stylistika, kulturní studie
Students’ thematic maps as a result of creativity in cartography / Příspěvek ve sborníku konference / ICA Symposium on Cartography for CEE 2009 (poster and display) / et al. / / 2009 / http://cartography.tuwien.ac.at/cee2009/
Abstrakt: The poster presents maps of students of the Faculty of Science (Charles University in Prague) which emerged in the course “Thematic Cartography”. Instructions were as follows: 1st possibility: compose a map in a known artistic style, 2nd possibility: compose a map using a known artistic technique, 3rd possibility: compose the map in a completely original way. Imagination and creativity are not limited, but you have to respect the basic rules of cartography.
Klíčová slova: students’ work, creative expression, art & cartography, aesthetics & cartography
Various ways of assessment of cartographic works / Příspěvek ve sborníku konference / ICA Symposium on Cartography for CEE 2009 (oral presentation) / Jan D. Bláha / / 2009 / http://cartography.tuwien.ac.at/cee2009/
Abstrakt: To create valuable output, people must learn from mistakes, learn to evaluate the results of their work and, thus, not to repeat their mistakes. There are many ways of assessing products arising from human activity, i.e. cartographic works as well. Verbal assessment (reviews, references) is the most common one. It usually includes the list of positive and negative aspects of the product, or a multi-criterion assessment containing a system of value parameters of the work, usually numerical. This assessment is usually done by more or less experienced experts. What does the user think, though? It is desirable to find an adequate way of assessment assisted by the user. It is the user who is the ultimate recipient of the product. Apart from standard sociological approach using questionnaires, surveys or managed interviews, there are possibilities with high independence potential in the area of potential semantic differences in the researcher´s and the respondent´s perception. These are represented by various tasks given to individuals or groups concerning cartographic works or an analysis of user mental maps based on the users’ experience with cartographic works.
Klíčová slova: assessment of cartographic works, viewpoints of assessment, methods in assessment, map quality, user-friendliness
Kartografické metody hodnocení mentálních map / Příspěvek ve sborníku konference / Kognice 2009 (Hradec Králové) / Martina Kynčlová, Tomáš Hudeček, Jan D. Bláha / / 2009 / s.146-159; http://fim.uhk.cz/cogn/?Module=pages&Page=page&IdDir=62&TPage=konference-2009
Abstrakt: Článek se zabývá kartografickým hodnocením mentálních map (orientačních běžců) získaných dotazníkovým šetřením. Na základě měřitelnosti sportovních výkonů a zkušeností (licence, kategorie, výkonnost) sportovce je možné takto zkoumat účinnost a přesnost použitých metod hodnocení. V rámci dvojdílného dotazníkového šetření mezi vrcholovými a výkonnostními sportovci byly při simulaci situace při závodu vytvořeny mentální mapy. Tyto byly následně analyzovány pomocí dvou autory vyvinutých kartografických metod hodnocení – metodou četností a metodou stanovených vah a kritérií. Výsledky jejich použití byly pomocí softwarů GIS zakresleny do agregovaných mentálních map.
Klíčová slova: mentální mapy, kartografické hodnocení, agregované mapy, orientační běh
Estetické aspekty starých map aneb inspirace poznámkami profesora Karla Kuchaře / Příspěvek ve sborníku konference / Historické mapy (Bratislava - září 2009) / Jan D. Bláha / / 2009 / s. 25-33
Abstrakt: Kartografická díla v průběhu staletí prodělala velké změny, a to i ve vztahu k estetice. Zatímco ve středověku byla ještě běžnou součástí tvorby umělců, s příchodem novověku a reprodukčních technik začala pozvolna tento charakter ztrácet, až se stala součástí mimouměleckého estetična. Těchto velkých změn v chápání a pojetí kartografického díla si povšiml i profesor kartografie Karel Kuchař působící na Univerzitě Karlově v Praze, jehož jedna z posledních přednášek nesla název Estetika mapové tvorby. Referát se jeho poznámkami nechal inspirovat. Navíc vše staví do pozice počítačové tvorby map, s níž K. Kuchař ještě nemohl přijít do kontaktu. Referát na obecné úrovni posuzuje i jednotlivé kompoziční prvky starých map, a to z hlediska estetiky.
Klíčová slova: staré mapy, umění v mapách, estetika, Karel Kuchař
Mentální mapy jako pomůcka k hodnocení kartografických děl / Příspěvek ve sborníku konference / 18. kartografická konference Quo vadis, kartografie? (ústní příspěvek) / Jan D. Bláha, Tomáš Hudeček / / 2009 / 1-
Abstrakt: Problematiky mentálních map na jedné straně a hodnocení kartografických děl na straně druhé jsou poměrně známé a věnovala se jim v minulosti relativně velká řada autorů. Je však vůbec možné tyto poznatky propojit a smysluplně využít? Na to se snaží odpovědět příspěvek, který má především odhalit přání uživatelů, jejich představy o obsahové náplni a podobě map. Představen je návrh postupu hodnocení kartografických děl z hlediska uživatelské vstřícnosti a estetiky využívající mentální mapy oslovených uživatelů. Zatím zůstává nezodpovězeným dotazem, do jaké míry bude možné mentální mapy využívat jako směrodatné při finalizaci výsledků hodnocení. Příspěvek je však spíše jednou ze vstupních tezí výzkumného projektu na Univerzitě Karlově v Praze.
Klíčová slova: mentální mapy, hodnocení kartografických děl, uživatelská vstřícnost, metodika kartografického hodnocení, psychologické aspekty map, agregované mapy, použití map
Creativity in current cartography / Příspěvek ve sborníku konference / Cartography and art : art and cartography : ICA symposium (Vienna, Jan. 2008, poster) / Jan D. Bláha / / 2008 / http://cartography.tuwien.ac.at/artandcartography
Abstrakt: In those times when cartography did not make use of automated reproduction techniques cartographic products were considered works of art. Each cartographic work was original and their authors were rightfully referred to as ‘artists’. Due to letterpress and other automated techniques (which lead to the transition from traditional to computer-aided cartography) cartographic production abandoned the artistic dimension and has become a special-purpose activity. Therefore, present-day aesthetics rightfully classifies cartographic production as the so called the non-artistic aesthetic. Creativity of authors themselves may seem to be closely connected with these facts. Our purpose is to disprove this hypothesis and point out various possibilities of creative expression in present-day cartography. There is no doubt that the ability to look for and discover such possibilities, is of high importance. Some of the possibilities can be found in applying artistic styles to cartographic styles, e.g. abstraction, fiction, imagination, etc.
Klíčová slova: creativity, creative expression, cartographer, cartographic production, individual style of an author, aesthetics
Hodnocení současných českých autoatlasů v rámci terénního šetření mezi uživateli / Příspěvek ve sborníku konference / Geografické dny Liberec : výroční konference ČGS (srpen 2008) (ISBN 978-80-7372-367-5) / et al. / / 2008 / s. 81
Abstrakt: V rámci testování metodiky hodnocení kartografických děl, které je zaměřeno na posuzování kvalit z hlediska estetiky a uživatelské vstřícnosti a které je rovněž jedním z cílů grantového projektu GA UK č. 249/2006/B-GEO/PrF „Uplatnění estetiky ve vyjadřovacích prostředcích kartografie“ proběhlo hodnocení současných českých autoatlasů. Hodnocení proběhlo kombinovanou technikou pomocí hodnoticích kritérií a terénního šetření mezi uživateli, jež se uskutečnilo v listopadu roku 2007 na vybraných čerpacích stanicích ve Středočeském kraji. Jako technika sběru hodnocení a názorů uživatelů bylo zvoleno dotazníkové šetření v kombinaci s řízeným rozhovorem. Příspěvek představuje souhrn výsledků uvedeného terénního šetření a kriteriálního hodnocení, která pod metodickým vedením autora provedl čtyřčlenný tým studentů oboru geografie a kartografie.
Klíčová slova: hodnocení kartografických děl, autoatlasy, estetika, uživatelská vstřícnost, terénní průzkum
Znázorňování skal v digitální kartografii / Příspěvek ve sborníku konference / Geografické dny Liberec : výroční konference ČGS (srpen 2008) (ISBN 978-80-7372-443-6) / Jakub Lysák, Jan D. Bláha / / 2008 / s. 176-182
Abstrakt: Znázorňování skalních útvarů na mapách patří tradičním problémům klasické kartografie. V oblasti digitální kartografie je tato problematika dosud do značné míry opomíjena. Příspěvek se zabývá možnostmi znázorňování skalních útvarů s využitím prostředků digitální kartografie s důrazem na topografické mapy velkých a středních měřítek. Popsány jsou na současných mapách používané postupy pro zachycení skal, jejich omezení a vztah k jejich tradiční reprezentaci z pohledu klasické kartografie. Na problém je nahlíženo též z pohledu dostupných geografických dat pro ČR, možnosti automatizace tvorby a estetiky a uživatelé vstřícnosti výsledného obrazu skalních útvarů.
Klíčová slova: vizualizace výškopisu, skalní útvary, digitální kartografie
Plány hřbitovů : Současný stav a možnosti uplatnění GIS / Příspěvek ve sborníku konference / Konference ESRI 2008 / Lukáš Vít, Jan D. Bláha / / 2008 /
Abstrakt: Poster je výstupem bakalářské práce a bere si za cíl zachytit hlavní myšlenky, v této práci obsažené. Hřbitov se dá v geografickém pojetí chápat jako specifická část krajiny, na níž platí určité zákonitosti a vztahy mezi objekty. Proto je názorné a vhodné zobrazit území hřbitova pomocí mapy, příp. plánu. V první části práce stručně shrnuje problematiku českého pohřebnictví, nepomíjí ani nastínění právního rámce. Problematice stávajících map (plánů) hřbitovů se věnuje následující část práce, v části praktické se autor snaží uplatnit znalosti nabyté při tvorbě vlastních tematických plánů Vinohradského hřbitova v Praze. Rozpracovány jsou rovněž možnosti využití programu ArcGIS pro správu hřbitova.
Klíčová slova: pohřebnictví, plán hřbitova, geodatabáze, GIS, předtisková příprava
Vyjadřování výškových bodů a kót na mapách české i světové produkce / Příspěvek ve sborníku konference / Sympozium GIS Ostrava 2007 / Jan D. Bláha, Tomáš Hudeček / / 2007 / s.
Abstrakt: Problematika sjednocení vizualizace a popisu výškových bodů, resp. kót, je do jisté míry opomíjena a metod pro vizualizaci je téměř přesně toliko, kolik je na trhu atlasů, potažmo map. V české odborné literatuře chybí diskuze, která by vyřešila toto vakuum a která by vnesla do problému více pravidel a odstranila nepřesnosti. Příspěvek se zabývá vývojem pojmů kóta a výškový bod, jejich vzájemným vztahem a jejich (možnou) vizualizací na mapách a v atlasech českých i zahraničních. Na vizuální stránku problému je nahlíženo z pohledu kartografické tvorby, estetiky a uživatelské vstřícnosti.
Klíčová slova: vizulizace, kóta, atlasy, uživatelská vstřícnost, estetika
Hodnocení současných českých školních atlasů světa z hlediska estetiky a uživatelské vstřícnosti / Příspěvek ve sborníku konference / 17. Kartografická konferencia Súčasné trendy v kartografii (poster, ISBN 978-80-89060-11-5) / Jan D. Bláha / / 2007 / s. 24-30
Abstrakt: V roce 2004 dvě známá česká kartografická nakladatelství (Kartografie Praha, a. s. a SHOCart, spol. s r.o.) vydala Školní atlas světa. Po představení autorů příspěvek s pomocí systému hodnoticích kritérií analyzuje a hodnotí tyto dva atlasy z hlediska estetiky a uživatelské vstřícnosti. Vzhledem ke svému charakteru je hodnocení podpořeno průzkumem mezi uživateli (žáky ZŠ a SŠ).
Klíčová slova: školní atlasy světa, hodnocení kartografických děl, estetika v kartografii, uživatelská vstřícnost
Barva jako nosič kartografické informace / Příspěvek ve sborníku konference / 21. sjezd ČGS v Českých Budějovicích / Jan D. Bláha / / 2006 / s. 144
Abstrakt: Barva je neodmyslitelnou součástí života lidí a má v něm rozličné funkce. Ne jinak je tomu v kartografii. K efektivnímu využívání barvy v kartografické tvorby je třeba správně a především plně pochopit pojem „vyjadřovací prostředek“, s nímž je barva spojována. Vyjadřovací prostředky lze přirovnat k specifickému druhu písma, k autorskému rukopisu jako prostředku sebevyjádření autora; slouží i k co nejvěrnějšímu popisu reality. Ve všech těchto pojetích má barva svou důležitou úlohu. Srovnáme-li funkce barvy v kartografii a ve výtvarném umění, najdeme poměrně velké množství styčných bodů. V kartografii se barva uplatňuje na pozici nosiče informace, ale má i značný vliv na celkové estetické působení a uživatelskou vstřícnost díla. Ve výtvarném umění je využívána k věcné charakterizaci, k znázornění emotivního, asociativního a symbolického významu, a konečně je sama o sobě výtvarnou hodnotou. Co se vývoje uplatnění barvy v dílech týče, ve výtvarném umění existují epochy dominance a naopak podřízenosti barvy. Kartografie dlouhý čas vývoj výtvarného umění kopírovala, odloučení nastalo s rozvojem reprodukčních technik. V posledních staletích je používání barvy v kartografii úzce svázáno s tiskařskými možnostmi. Pro to, aby barva našla své uplatnění jako nosič kartografické informace, je důležité plnohodnotně využít jejích funkcí. Zefektivnění může napomoci znalost vztahů barev, jelikož barva není v kartografickém díle nikdy přítomna izolovaně, navíc není zelená jako zelená. Příkladem může být sedm kontrastů Johannese Ittena: contrast of saturation, contrast of light and dark, contrast of extension, contrast of complements, simultaneous contrast, contrast of hue and contrast of warm and cool. Ukazuje se, že oblast výtvarného umění a designu může být pro kartografii zdrojem cenných informací a poznatků.
Klíčová slova: kartografické vyjadřovací prostředky, teorie barvy, funkce barvy, vztahy barev, uživatelská vstřícnost, kartografická informace
Vybrané metody kvantifikace a objektivizace hodnocení kartografických děl z hlediska estetiky a uživatelské vstřícnosti / Příspěvek ve sborníku konference / Aktivity v kartografii 2006 (Bratislava, ISSN 1336-5339) / Jan D. Bláha / / 2006 / s. 35-47
Abstrakt: Problematika objektivizace hodnocení kartografických děl není nijak nová. Mluví-li se o hodnocení z hlediska estetiky a uživatelské vstřícnosti, je objektivizace, resp. kvantifikace jedním z klíčových úkolů během takového hodnocení. V první části příspěvku je položena otázka, zda je objektivizace takového hodnocení vůbec možná. Při té příležitosti autor naráží na otázku tzv. redukce reality, na níž se obecně váže otázka tvorby vzorků, dotazů a stanovování hodnoticích kritérií. Hlavním cílem příspěvku je však seznámení kartografické veřejnosti s metodami a postupy používanými v sociologii a psychologii (např. pozorování, rozhovor, dotazník, v rámci tzv. škálování potom metoda párového srovnávání nebo metoda sémantického diferenciálu).
Klíčová slova: hodnocení kartografických děl, estetika, objektivizace a kvantifikace hodnocení, sociologický výzkum, psychologické škálování
Výstava
Orbis Pictus (výstava české a zahraniční školní atlasové tvorby) / Výstava / Týden geografie 2012 / Jan D. Bláha, Milan Dočekal, Ivan Farský / / 2012 /
Abstrakt: V rámci Týdne geografie 2012 uspořádala katedra geografie po pěti letech opět výstavu atlasů. Tentokrát svou pozornost autoři výstavy zaměřili zejména na školní atlasovou tvorbu. K vidění byly jednak staré školní atlasy, jednak soudobé školní atlasy z Evropy i ze vzdálenějších koutů světa.
Klíčová slova: atlas, školní atlas, výstava
Podoby současné kartografie : z tvorby studentů geografie a kartografie / Výstava / Ikaros [online], ISSN 1212-5075 / Jan D. Bláha, Eva Novotná / 5 / 2008 / http://www.ikaros.cz/node/ 4732
Abstrakt: Geografická knihovna PřF UK pořádá ve spolupráci s katedrou aplikované geoinformatiky a kartografie od 6. 5. 2008 do 3. 6. 2008 výstavu Podoby současné kartografie s podtitulem z tvorby studentů geografie a kartografie. Budou představeny originální návrhy map mladých kartografů. Díla jsou zajímavá především originálním netradičním pojetím. Více o výstavě v sekci "estetika" => výstava
Popularizovaný článek
O měřítku na mapách / Popularizovaný článek / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Jan D. Bláha, Tomáš Hudeček / 4 / 2008 / s. 10-11
Abstrakt: Měřítko je jedním z pěti základních kompozičních prvků mapy a jako takové je na každé mapě povinné. Mapa bez měřítka není mapou, ale měla by být spíše nazývána obrázkem. V učebnicích se lze často setkat s popsáním podstaty měřítka jako délkového zmenšení. K častým chybám dochází už zde uváděním nesprávné definice jako „poměru mezi libovolnou délkou ve skutečnosti a jejím zobrazením na mapě“. To platí však pouze pro délky nezkreslené, což může být zejména u maloměřítkových map, s nimiž se ve výuce pracuje, splněno jen v některém ze směrů nebo v omezené části mapy. V učebnicích se lze setkat i s celou řadou druhů klasifikace měřítek a následně také map podle měřítek. Následující text se však bude věnovat spíše způsobům vyjádření měřítka tak, jak se s nimi lze setkat v mapách; uvedená pravidla a zásady pro tvorbu se týkají výhradně měřítek délkových.
Jak se zachycuje prostor a realita v mapě / Popularizovaný článek / Roverský kmen (Praha, ISSN 1213-0664) / Jan D. Bláha / 2 / 2007 / s. 30-31
Abstrakt: Mapa. To je pojmenování zdánlivě obyčejné věci, s níž snad každý skaut či skautka přišli do kontaktu. Bereme si ji s sebou na výpravu, na tábor, zpravidla ji balíme až navrch, protože mapa zabalená mezi pyžamkem a spacím sáčkem příliš nepomůže. Na mapy také často koukáme na internetu, když potřebujeme zjistit, kam že to vlastně jedeme, kde ten druhý vůbec bydlí, jak se k němu dostat... Mnohdy, když slova nestačí, krátké ukázání v mapě je poslední záchranou. Prostě a jednoduše, život bez ní by byl přece jen složitější.
O legendě (nejen) tematických map / Popularizovaný článek / Geografické rozhledy (Praha, ISSN 1210-3004) / Jan D. Bláha, Tomáš Hudeček / 2 / 2007 / s. 10-11
Abstrakt: „Umíme-li číst mapu, známe nový jazyk. Tvoříme-li ji – mluvíme jím.“ Tento citát A. M. Berljanta vyjadřuje velmi dobře podstatu tzv. jazyka mapy, jehož obecnou teorií se zabývá kartografická sémiologie. Stejně jako každý mluvený jazyk se skládá ze slov, jazyk mapy je složen z kartografických znaků (nikoli značek!), což jsou jednoduché grafické struktury, potenciální nositelé určité informace, které mají pro uživatele mapy určitý význam. A stejně jako existují výkladové slovníky, je třeba mít pro překlad mezi jazykem mapy a významem jednotlivých kartografických znaků nějaký podobný prostředek. Tímto potřebným elementem je v rámci mapy legenda.
Recenze
Jak diletantsky shrnout dějiny kartografie v Česku / Recenze / Česká pozice / Jan D. Bláha / / 2018 / http://ceskapozice.lidovky.cz
Abstrakt: Recenze na mimořádně nevydařenou publikaci věnovanou historii české kartografie, která je mimo jiné zprávou o současné nakladatelské a vysokoškolské praxi v Česku.
Klíčová slova: historie kartografie, Česko
Když se popularizace vědy stává odborným diletantstvím / Recenze / Čtenář: měsíčník pro knihovny / Jan D. Bláha / 8 / 2018 / 281
Abstrakt: Recenze na mimořádně nevydařenou publikaci věnovanou historii české kartografie, která je mimo jiné zprávou o současné nakladatelské a vysokoškolské praxi v Česku.
Klíčová slova: česká kartografie, diletantství, historie kartografie
E. Semotanová, J. Cajthaml a kol.: Akademický atlas českých dějin / Recenze / Informace ČGS / Jan D. Bláha, Zdeněk Kučera / 2 / 2014 / s. 36–46
Abstrakt: Recenze mimořádného kartografického díla vydaného nakladatelstvím Academia: "Publikace zpřístupňuje na mapách, kartografických modelech, vyobrazeních, grafech a kartogramech hierarchicky uspořádaný soubor vybraných poznatků moderní české historické vědy po roce 1989 vztahujících se k českým a slovenským dějinám, zasazených do evropského, především středoevropského prostoru. Cílem projektu bylo zpracování výsledků historického bádání v mezinárodních souvislostech kartografickou metodou." (www.academia.cz)
Klíčová slova: atlas, hodnocení kartografických děl, historie
Život uprostřed mnoha prostorů (REDER van Ch ed. 2012: Kartographisches Denken) / Recenze / Culturologia, The Journal of Culture / Jan D. Bláha / 1 / 2014 / s. 70
Abstrakt: Recenze unikátního sborníku vědeckých statí, který odkrývá známé i neznámé prostory prostřednictvím mezioborové diskuze.
M. Ouředníček, J. Temelová, L. Pospíšilová (eds.): Atlas sociálně prostorové diferenciace České republiky / Recenze / Informace ČGS / Jiří Anděl, Jan D. Bláha / 2 / 2012 / s. 35-38
Abstrakt: Recenze na relativně nedávno vydaný atlas albertovských sociálních geografů.
Klíčová slova: atlas, hodnocení map, sociálně prostorová diferenciace
J. Novotný a kol.: Soubor map Poznáváme svět / Recenze / Informace ČGS / Jan D. Bláha / 1 / 2011 / s. 41-44
Abstrakt: Obvykle recenze a posudky vznikají v době, kdy je příslušné dílo vydáno. Soubor map Poznáváme svět si však zasluhuje tento zvyk porušit. Toto dílo je totiž unikátní hned z několika pohledů. Podobně jako národní atlasy, které jsou výkladní skříní tuzemské kartografie a geografie, navíc tento soubor map svědčí o kvalitě kartografické a geografické produkce v období před rokem 1989. Soubor map poprvé vyšel před 50 lety v Ústřední správě geodézie a kartografie, později v podniku Kartografie a ke konci v Geodetickém a kartografickém podniku se sídlem v Praze.
Klíčová slova: soubor map, edice map, kartografické počiny
Edice regionálních atlasů krajů České republiky / Recenze / Kartografie a geoinformatika (Praha, ISSN 1212-4419) / Jan Bláha / 2 / 2003 / s. 63-65
Abstrakt: Recenze se zabývá edicí reginálních atlasů krajů České republiky od nakladatelství Geodézie ČS. Tyto atlasy byly vydány v průběhu let 2002-2003. Pro recenzi byly vybrány doposud vyšlé atlasy, tj. Liberecký kraj, Jihomoravský kraj a Ústecký kraj. Struktura recenze: zadavatelé projektu, koncepce, obálka, struktura, obsah, administrativní mapy, geografická charakteristika kraje, automapa, hraniční přechody, plány měst, cestovní ruch, strategie rozvoje, polygrafické zpracování.
Eva Semotanová: Mapy Čech, Moravy a Slezska v zrcadle staletí / Recenze / Kartografie a geoinformatika (Praha, ISSN 1212-4419) / Jan Bláha, Jakub Veverka / 2 / 2003 / s. 61-63
Abstrakt: Recenze se zabývá publikací známé historičky Evy Semotanové "Mapy Čech, Moravy a Slezska v zrcadle staletí". Podrobně se věnuje a rozebírá jednotlivé kapitoly knihy, posuzuje polygrafické i obsahové zpracování, nicméně hned v úvodu upozorňuje, že se vzhledem k interdisciplinárnímu charakteru publikace jedná pouze o pohled kartografů. Srovnává dílo s předchozími publikacemi podobného zaměření (Kuchař, 1958 a Boguszak a Císař, 1961). Naznačuje tak, že podobná publikace tu již několik desítek let chyběla a předvídá, že se tato publikace jistě stane pomocníkem jak historiků, tak kartografů se zájmem o staré mapy.
Mapa se speciální obsahem
Katolická poutní místa v Česku na počátku 21. století podle konání poutě během kalendářního roku / Mapa se speciální obsahem / Nakladatelství P3K / Zdeněk Kučera a kol. (Jan D. Bláha, Silvie Kučerová, Martina Hupková, Daniel Reeves) / / 2012 / 22 s. + mapa formátu A2
Abstrakt: Každý z nás žije v určité oblasti a navštěvuje místa, která jsou pro něj z nějakého důvodu významná, ať už se na nich jednoduše cítí dobře, symbolizují pro něj to, co považuje v životě za důležité, odrážejí minulost i současnost regionu či zde pravidelně potkává své dobré známé. Společným znakem takových důležitých míst je, že v sobě spojují mnoho odlišných hodnot, a tím vzájemně propojují i různé lidi. Návštěvníci na tato místa sice přicházejí z rozličných důvodů, avšak se společným zájmem o místo samotné. Domníváme se, že mezi takové lokality patří i poutní místa. Ostatně náš počáteční krok k tvorbě mapy znázorňující období konání poutí na jednotlivých katolických poutních místech během kalendářního roku, kterou tato brožura doprovází, nebyl také čistě náboženský.
Klíčová slova: mapa, poutní místa, římsko-katolická církev
Mapa/mapy v publikaci
Kanibalové & lovci hlav: Papuánci představ a skutečností / Mapa/mapy v publikaci / 1 mapa / Martin Soukup / / 2023 /
Abstrakt: Kulturně a jazykově pestrý ostrov Nová Guinea dlouhodobě přitahuje pozornost a jitří lidskou představivost. Získal si nechvalnou pověst domova kanibalů a lovců hlav. Kniha z antropologického hlediska otevírá citlivá témata konzumace lidského masa a získávání lidských trofejí lidmi. Autor na bohatém etnografickém materiálu představuje reálie novoguinejského lovu hlav a kanibalismu, nešetří podrobnostmi, ale svá vyprávění zasazuje do historického a kulturního kontextu. Kniha ukazuje kulturní logiku těchto jevů i motivace koloniálních aparátů prosadit na ostrově vlastní představu práva a pořádku, tedy tyto zvyky vymýtit. Kniha přináší bohatý původní obrazový materiál, který ukazuje konkrétní doklady kanibalismu a lovu hlav na Nové Guineji. Autor představuje kanibalismus a lov hlav jako jevy, jež neodmyslitelně patřily do repertoáru kulturního chování člověka.
The Mining Towns of the Bohemian Ore Mountains: in the Early Modern Period and Their Impact on Cultural History / Mapa/mapy v publikaci / 1 mapa / Michaela Hrubá, Jan Royt, Táňa Šimková / / 2023 /
Abstrakt: Kniha nabízí shrnutí sociálních, hospodářských a kulturních aspektů těžby kovů v českém Krušnohoří. Jednotlivé kapitoly se věnují vzniku a vývoji horních měst od 14. do 16. století. Plastický obraz historie Krušnohoří doplňují kapitoly např. k dějinám místních cechů či medailérství. Speciální pozornost je věnována sakrálním památkám v kontextu reformace a následné rekatolizace. Osudy vybraných památek a uměleckých děl, výstižně dokládajících bohatou a pestrou historii kdysi významného regionu Čech, jsou sledovány až do druhé poloviny 20. století, kdy řada z nich podlehla zániku v důsledku těžby hnědého uhlí a na ni navázaných provozů.
Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, boom: Kulturní proměny komunity papuánských Nungonů / Mapa/mapy v publikaci / 3 mapy / Martin Soukup / / 2019 /
Abstrakt: Kniha ukazuje dopady kolonialismu na životy příslušníků novoguinejské etnické skupiny Nungon. Na základě jednoho desetiletí terénního výzkumu a rozboru archivních dokumentů autor pojednává o proměnách způsobu života Nungonů, které se začaly od třicátých let 20. století odehrávat následkem prvních kontaktů s australskou administrativou a luteránskými misionáři. Autor v knize nesděluje jednoduchý příběh, ale vykresluje často si protiřečící střípky ze života Nungonů, jak je mohl vyslechnout od místních, zažít s nimi i vyčíst z dochovaných dokumentů. Ukazuje, jak pozoruhodně rychle došlo k transformaci jejich komunity. Z lidí neznalých písma se stali křesťané, kteří čelí náboženskému schizmatu, úspěšně pomáhají při záchraně stromových klokanů, vyvážejí kávu do Seattlu, míchají cukr do čaje, připravují si instantní nudle a někteří sdílejí svůj život na sociálních sítích… I odlehlé papuánské vesnice jsou součástí globálních propojení.
Antropologie: teorie, koncepty a osobnosti / Mapa/mapy v publikaci / 37 map / Author: Martin Soukup / / 2018 / 773 s.
Abstrakt: Výpravná kniha Antropologie nabízí výklad vývojových proměn antropologického myšlení od 19. století do současnosti, od jejího zrodu v koloniálním období až po postmoderní diskuse o povaze terénního výzkumu a validitě antropologického poznání. Živým stylem napsaná kniha se věnuje všem významným školám, směrům a paradigmatům sociální a kulturní antropologie. Autor se sám zpřítomňuje v textu osobními poznámkami i jako své alter ego, antropoložka, která prožila 20. století a setkala se s mnohými klasiky oboru. Prostřednictvím dopisů významným antropologům a antropoložkám se stává čtenářovou průvodkyní dějinami antropologického myšlení. Kniha je určena antropologům, etnologům, kulturologům, sociologům a všem dalším zájemcům o antropologii jako vědu o člověku, společnosti a kultuře.
Cizinci mezi Papuánci: První kontakty na Nové Guineji / Mapa/mapy v publikaci / 11 map / Author: Martin Soukup / / 2016 / 304 s.
Abstrakt: Vnitrozemí ostrova Nová Guinea bylo dlouho bílým místem na západních mapách. Při průzkumných cestách ve 20. Století vyšlo najevo, že tam tehdy žily velké lidské populace, jež zůstávaly po tisíciletí izolovány od pobřežních oblastí. Kniha se věnuje výkladu prvních kontaktů mezi Papuánci a cizinci, jak autor nazývá Evropany a Australany ovládající ostrov. Příchod cizinců nezřídka vyvolal u Papuánců šok. Kvůli barvě jejich pokožky je považovali za vracející se zesnulé předky, jindy za nebezpečné duchy či potomky bytostí z počátku času, jejichž příchod je předzvěstí konce světa. Po opadnutí prvotního šoku často docházelo k tvrdým střetům mezi cizinci a Papuánci. Výpravná a čtivě napsaná publikace líčí průběh významných průzkumných cest, jež dostaly vnitrozemí ostrova na mapy. Autor se také zabývá koloniálním uspořádáním teritorií Papua a Nová Guinea, popisuje dobové rasistické názory a praktiky a ukazuje, jak sociální antropologie poskytla cizincům oporu pro jejich civilizační aktivity na ostrově. Cizincům se velice rychle podařilo prosadit mezi Papuánci vlastní představu civilizace a změnit jednou provždy ráz tamějších kultur.
Prehistorie rodu Homo / Mapa/mapy v publikaci / 19 lokalizačních map, 14 větších a velkých map, 6 upravených plánků / Author: Václav Soukup / / 2015 / 1150 s.
Abstrakt: Kniha Prehistorie rodu Homo se pokouší odpovědět na nadčasovou otázku spjatou s existencí lidského rodu: “kdo jsme, odkud jsme a kam jdeme”. Hlavními hrdiny této encyklopedicky koncipované vědecké monografie jsou předci člověka a fenomén kultury. Prostřednictvím kultury se příslušníci lidského rodu dokázali nejen vyčlenit ze světa přírody, ale také vytvořit “druhou lidskou přírodu”, jež ovlivňuje osudy všech živých bytostí na naší planetě. Kniha je určená širokému okruhu čtenářů, kteří se snaží zorientovat ve stále spletitějších výkladech antropogeneze. Evoluce člověka je v současné době studována z perspektivy mnoha přírodních i společenských věd. Proto autor své čtenáře nejdříve systematicky seznamuje se současnými poznatky z oblasti paleoantropologie, genetiky a primatologie. Teprve poté předkládá svou vlastní interpretaci evolučního příběhu rodu Homo a formuluje své názory na vznik lidské kultury a umělecké kreativity.
The Genesis of Creativity and the Origin of the Human Mind / Mapa/mapy v publikaci / 1 mapa / Eds. Barbora Putová and Václav Soukup / / 2015 / 350 s.
Abstrakt: What is it about human beings that makes us creative, able to imagine and enact new possibilities for life and new solutions to problems in a way that no other animal can? The authors included in The Genesis of Creativity and the Origin of the Human Mind explore this question, in essays and studies from a range of specializations and backgrounds. Experts on culture, art, and evolution come together to describe, analyse, and interpret the origins of artistic creativity and the anatomical and neurological structures that contribute to it. Essays focus on the origins of art in the Upper Palaeolithic as well as on manifestations of artistic creativity in pre-literary societies and tribal cultures that have been preserved to the present day. The interdisciplinary approach to the topic accentuates the wide array of possible methodologies and interpretations of artistic manifestations under particular historic and cultural contexts.
Základy kulturní antropologie / Mapa/mapy v publikaci / 19 ilustrací, 2 mapy / Author: Martin Soukup / / 2015 / 279 s.
Abstrakt: Kniha Základy kulturní antropologie představuje původní českou práci věnovanou kulturní antropologii z hlediska výkladu jejího předmětu a systematiky. Autor se zaměřil na vysvětlení základních antropologických subdisciplín, klíčových tematických okruhů, pojmů a metod a technik výzkumu. Kniha je určena zejména studentům antropologie, sociologie, etnologie, psychologie a archeologie a všem dalším zájemcům, kteří se chtějí seznámit s kulturní antropologií jako holistickou a komparativní vědou o člověku a kultuře.
Antropologie a Melanésie / Mapa/mapy v publikaci / cca 60 map / Author: Martin Soukup / / 2014 / 664 s.
Abstrakt: Kniha Martina Soukupa reflektuje vývojové proměny sociální a kulturní antropologie a současně popisuje a interpretuje hlavní rysy melanéských kultur. Sleduje osudy významných antropologů, všímá si okolností, za nichž podnikli své terénní výzkumy, a tlumočí jejich interpretace nativních kultur. Kromě rozsáhlé literatury těží také z vlastních zkušeností autora nabytých při terénních výzkumech na Nové Guineji. Její předností je přehledné a systematické zpracování tématu a bohatý obrazový a mapový materiál. Je určena jak studentům antropologie, etnologie a sociologie, tak odborníkům i zájemcům o otázky kulturní rozmanitosti a jejího poznávání.
Náboženství v ruské kultuře / Mapa/mapy v publikaci / 4 mapy / Author: Hanuš Nykl / / 2014 / 372 s.
Abstrakt: Rusko je z náboženského hlediska jedinečnou zemí. Kromě postavení největšího pravoslavného státu světa má primát i v dalších oblastech. V Evropě je státem s nejvyšším počtem muslimů. V Rusku se také nachází jediná autonomní součást evropského státu, která má převážně buddhistický charakter (Kalmycko). Před revolucí mělo Rusko nejpočetnější židovskou komunitu na světě. Tato země je však bohatá i na další pozoruhodné náboženské jevy. Předkládaná publikace hovoří o fenoménu pravoslaví a jeho hlavních kategoriích (čas, bohoslužba, ikony, obřady), seznamuje s uzavřeným světem starověrců a podává celistvý přehled o hlavních náboženstvích dnešního Ruska.
Klíčová slova: Rusko, náboženství
Od Hirošimy po Bělehrad. Válka a mír v druhé polovině 20. století / Mapa/mapy v publikaci / 6 map / Author: Jan Eichler / / 2014 / 273 s.
Abstrakt: Monografie Od Hirošimy po Bělehrad. Válka a mír v druhé polovině 20. století se věnuje válečným a diplomatickým událostem druhé poloviny minulého století, autor jednotlivé události analyzuje na základě teorií R. Arona a J. Galtunga. Ústředním námětem publikace je vývoj míru a války, teoretické proudy (realismus, idealismus, konstruktivismus a kritické teorie) a jejich význam pro hodnocení dějin 20. století. Klíčovou roli v analýze období studené války i tzv. globalizace sehrálo Galtungovo pojetí negativního a pozitivního míru – autor vymezuje válku a mír jako dvě základní podoby mezinárodního uspořádání. Kniha bezprostředně navazuje na monografii Od Sarajeva po Hirošimu. Válka a mír v první polovině 20. století, která se podrobně zaměřila na světové války a meziválečné období.
Klíčová slova: válka a mír od 1945, studená válka (1945-1989), mezinárodní bezpečnost, kontrola zbrojení, globalizace, regionální konflikty
Ideqqi: keramika Kabylských žen / Mapa/mapy v publikaci / Národopisná revue (ISSN 0862-8351), 1 mapa / Author: B. Půtová / 3 / 2013 / s. 159–168 (s. 159)
Abstrakt: Kabylové představují berberské etnikum žijící v horské oblasti severovýchodního Alžírska nazývané Kabylie. Kabylská společnost se vyznačuje specifickými normami, kulturními kódy a pravidly, která jsou součástí mytického a obřadního systému. Ženy jsou spojovány s řemeslnou a uměleckou produkcí. Výroba keramiky je v kabylské společnosti přirovnávána k životnímu cyklu rostlin. Kabylská keramika byla spíše klasifikována na základě funkce nebo formální analogie než podle lokálního původu.
Klíčová slova: Kabylové; keramika; ženy; výroba; jíl
Od Sarajeva po Hirošimu. Válka a mír v první polovině 20. století / Mapa/mapy v publikaci / 8 map / Author: Jan Eichler / / 2013 / 230 s.
Abstrakt: Autor sleduje na základě teorie Raymonda Arona a Johana Galtunga události první poloviny minulého století, především válečné konflikty a politická vyjednávání s nimi spojená. Autor se věnuje rozboru hlavních příčin válek a analýze vývoje mezinárodních vztahů s důrazem na problematiku míru a války. Analýza tohoto období zahrnuje přehled jednotlivých teoretických škol zabývajících se mezinárodní politikou a komplexní pojednání o proměňujícím se politickém ovzduší počátku 20. století a jeho dopadech na strategické uvažování čelních představitelů světové politiky. Klíčovou roli v této analýze sehrálo Galtungovo pojetí negativního a pozitivního míru – autor vymezuje válku a mír jako dvě základní podoby mezinárodního uspořádání.
Klíčová slova: válka a mír 1901–1945, příčiny války, první světová válka, druhá světová válka, mezinárodní vztahy, světová politika
Félicien Rops - enfant terrible dekadence / Mapa/mapy v publikaci / 5 map / Author: Barbora Půtová / / 2013 / 272 s.
Abstrakt: Výpravná umělecká monografie Félicien Rops: enfant terrible dekadence je první původní českou monografií věnovanou životu a tvorbě jednoho z hlavních představitelů evropské výtvarné dekadence a symbolismu, která ho zasazuje do kontextu těchto hnutí. Publikace komplexně přibližuje celý rozsah jak volné, tak grafické, časopisecké i knižní ilustrační tvorby tohoto belgického grafika, ilustrátora a malíře druhé poloviny devatenáctého století. Prostřednictvím pečlivých analýz a reprezentativního obrazového doprovodu tak čtenář získává možnost ponořit se do Ropsova světa, ve kterém je krása obnaženého ženského těla zasazena do v té době tabuizovaných sexuálních, literárních i sociálních souvislostí.
Exotické kouzlo kuchyně Malajsie / Mapa/mapy v publikaci / 1 mapa / Author: Jaroslav Olša / / 2013 / 144 p.
Abstrakt: U nás malajsijská kuchařka dosud nevyšla. Tato knížka nabízí čtenáři možná první setkání s Malajsií a seznamuje uživatele se zvláštnostmi a exotickými jídly všech částí této krásné tropické země. Poutavý úvod také čtenáře zasvětí do kultury a zvyklostí spojených s vařením a stolováním v Malajsii. V hlavní části knihy najde milovník asijské kuchyně 50 originálních předpisů, pečlivě vybraných tak, aby je mohl použít také doma a ze surovin dosažitelných i mimo Asii. Kniha vychází v česko-anglické verzi.
Klíčová slova: Malajsie, kulturní zvyky, kuchařka
Nungon People of Uruwa: Drawings from Papua New Guinea / Mapa/mapy v publikaci / 2 mapy / Authors: J. Hubeňáková, M. Soukup / / 2012 / 163 s. (s. 13-14)
Abstrakt: Na základě terénního výzkumu na Papui-Nové Guineji vydali Julie Hubeňáková a Martin Soukup knihu Nungon People of Uruwa. Pro studium etnické skupiny Nungon z horských oblastí provincie Morobe zvolili originální způsob. Jejich kulturu popisují a interpretují na základě kreseb, které vytvořili žáci místní základní školy. Kniha je příspěvkem k rozvoji studia vizualizace a reprezentace kultury prostřednictvím nativních kreseb.
Klíčová slova: kultura, Papua-Nová Guinea, kresby, terénní výzkum
Changes of the Family Life in Uruwa Valley, Papua New Guinea / Mapa/mapy v publikaci / Anhropologia Integra (1 mapa) / Author: Martin Soukup / 2 / 2012 / s. 75–8 (s. 75)
Abstrakt: Předmětem studie jsou změny v rodinném životě ve vybraných komunitách v údolí Uruwa, Papua-Nová Guinea (Provincie Morobe). Studie je založena na terénním výzkumu, který autor uskutečnil ve vesnici Yawan v letech 2009 a 2011.
Klíčová slova: rodina; příbuzenství; svatební zvyky; sociokulturní změna
Pozvaná přednáška
Papuánské „SLDB“ a další zkušenosti z terénního výzkumu na druhém konci světa / Pozvaná přednáška / 110 let Gymnázia Chotěboř / / 2023 /
Abstrakt: V rámci přednášky byl představen výzkum v lokalitě Yawan na ostrově Nová Guinea. Prezentovány byly zkušenosti z papuánské kultury, výstupy výzkumných záměrů ve zmíněné lokalitě, život v papuánské vesnici a mnoho dalšího.
Život v papuánské vesnici: blízké i vzdálené perspektivy / Pozvaná přednáška / Kirwitzerův den Kadaň / / 2022 /
Abstrakt: Papua Nová Guinea nepatří zrovna k vyhledávaným turistickým destinacím. Důvodem je možná přetrvávající představa o divoších, kteří si tu a tam dají k obědu svého známého či neznámého. Přednáška si klade za cíl představit život v papuánské vesnici bez příkras tradiční cestovatelské rétoriky, poodhalit principy terénního výzkumu na příkladu jednoho ze současných českých výzkumů a nabídnout srovnání tamní vesnice s naší vesnicí.
Recenze knih
Polynésie: společnosti, kultury, jazyky / Recenze knih / / Václav Černý, Ondřej Pivoda, Martin Rychlík, Martin Soukup / / 2022 / 528 s.
Abstrakt: Kniha Polynésie završuje vydání literární pozůstalosti českého překladatele Václava Černého. Svazek Havaj: historie, mýty, poezie vyšel v roce 2019, svazek Maoři: společnost, kultura a jazyk o rok později. Václav Černý se věnoval především překladům z gruzínštiny, ale mnoho času věnoval také studiu polynéských jazyků a tradiční lidové slovesnosti na polynéských ostrovech. Většina jeho prací však zůstala jen v rukopisech. Publikace Polynésie nabízí nejen Černým sestavené slovníky (samojský, melanéského tok pisinu, slovník ostrovů Niue a Rapa Nui), ale také kratší texty, jako jsou například přísloví ze souostroví Samoa. Publikace je doplněna o kapitoly věnované tetování, jazykům, kulturám a společnostem Polynésie. Třetím svazkem se tedy uzavírá vydání té části Černého literární pozůstalosti, která se věnuje kulturám, společnostem a jazykům Oceánie.
Klíčová slova: Polynésie, mýty, Václav Černý, slovník
Krajiny barokních Čech / Recenze knih / / Robert Šimůnek et al. / / 2022 / 328 s.
Abstrakt: Kniha mapuje směry a možnosti studia barokních krajin a současně spektrum využitelných pramenů (text - obraz - mapa - terénní výzkum), jejich interpretační potenciál z hlediska historické geografie i kulturních dějin. Koncepce knihy, jejíž jednotlivé kapitoly kombinují mikro- a makropohled (sondy a jejich obecné interpretace), vychází z širšího rámce studia barokních krajin v Čechách (cca 1650–1800), nastíněného v úvodní stati.
Klíčová slova: baroko, krajina, Čechy, mapy
Vizuálie v učebnicích geografie: analýza a vliv na dětská pojetí / Recenze knih / / Petr Trahorsch / / 2022 / 206 s.
Abstrakt: Kniha má potenciál oslovit několik stran zainteresovaných v procesech vzdělávání. V prvé řadě lze obsah knihy chápat jako nadoborový, neboť kniha oslovuje oborové didaktiky jako pracovníky působící ve výzkumu, resp. v rámci univerzitního vzdělávání. Ačkoliv jsou výsledky výzkumných šetření prezentovány na příkladu geografie, přenositelnost výsledků do jiných oborů je značná. Ambicí knihy je upozornit na základě empirických dat na diferenciovanou kvalitu vizualizace obsahu učiva, stejně jako na pozitivní nebo negativní přínosy vizuálií v procesech učení žáků základních škol. Je nutné dodat, že dílčí poznatky jsou aplikovatelné i na jiné stupně škol. V druhé řadě kniha oslovuje samotné učitele (nejen) geografie jako jedny z hlavních aktérů výchovně-vzdělávacího procesu. Učitel má při práci s učebnicí omezenou možnost výběru vizuálií, které žákům předloží. Efektivní práce učitele s vizuálií (např. zadávání učebních úloh, využití dalších informačních zdrojů, kombinace dalších vizuálií nebo textu) ovlivňuje nejen výsledné znalosti žáka, ale i jeho dovednosti efektivně pracovat s různými typy vizuálií, stejně jako postoj k vyučovacímu předmětu. Výsledky výzkumných šetření mohou být pro učitele inspirující v tom ohledu, že ho mohou upozornit na vlastnosti vizuálií využívané žáky v procesech učení i na ty, které žáci nevyužívají. A konečně, v (ne)poslední řadě mohou být obsahem této publikace osloveni autoři a vydavatelé školních didaktických prostředků, především učebnic. Jak se ukazuje, jejich koncepce je v některých ohledech rigidní, avšak některé dílčí strukturní komponenty se proměňují v souladu s aktuálním stavem poznání ve vědě i s novými oborově-didaktickými trendy. Lze předpokládat, že kniha má potenciál oslovit i pedagogiky jiných zaměření, než bylo zmíněno výše. Otázka kvality vizualizace a chápání jejího významu je stále aktuálnější, a to nejen ve vzdělávání, ale v celém veřejném prostoru. Tuto knihu lze zároveň chápat jako podnět k dalšímu, rozsáhlejšímu výzkumu interakce vizuálií a vnitřního poznatkového systému žáka.
Moravský kras a okolí: Atlas pro terénní výuku a outdoorové aktivity / Recenze knih / / Ivan Balák, Eduard Hofmann et al. / / 2020 / 112 s.
Abstrakt: Atlas Moravský kras a okolí zahrnuje oblast, kterou pro svoje venkovní aktivity navštěvuje řada škol všech stupňů a typů nejen z Česka. Při výběru lokality bylo vycházeno z potřeb terénní výuky v rámci učitelského vzdělávání na PdF MU. Posláním Atlasu je vyvolat v jeho uživatelích touhu dozvědět se něco o tom, co utvářelo a utváří krajinu v Moravského krasu a jeho okolí. Samotný Atlas se skládá ze dvou částí. První tvoří tematicky orientované mapy v měřítkách 1 : 160000 a 1 : 400000. Jde o celkový přehled zvoleného území a popis jeho základních přírodních a kulturních charakteristik. Další část tvoří podrobné mapy měřítka 1 : 20 000, které obsahují obrovské množství dalších informací. Jeho hlavní úloha spočívá v tom, aby jeho uživatelé sami v terénu objevovali to, co si vybrali na základě jednotlivých mapových listů.
Klíčová slova: atlas, Moravský kras, terénní výuka, didaktická pomůcka
Maoři: Společnost, kultura, jazyk / Recenze knih / / Václav Černý et al., ed.: Martin Soukup / / 2020 / 456 s.
Abstrakt: Publikace představuje druhý svazek z literární pozůstalosti Václava A. Černého. Ten se od roku 1968 zabýval studiem polynéských kultur, jazyků a slovesnosti. Sestavoval slovníky a překládal moderní literaturu i tradiční lidovou slovesnost. Tento svazek obsahuje rozsáhlý česko-maorský a maorsko-český slovník, slovník maorské mytologie, ukázky novel a přísloví. Součástí publikace je CD s ukázkami maorských písní, které Václav Černý představoval v osmdesátých letech v Československém rozhlase. Do knihy je zařazeno pět studií, jež doplňují informace o tradiční maorské společnosti, kultuře, jazyku a mytologii. Jejími autory jsou Gabriela Jungová Vrtalová, Ondřej Pivoda, Martin Rychlík a Martin Soukup
Klíčová slova: Maoři, slovník, mytologie, kultura
Havaj: Historie, mýty, poezie / Recenze knih / / Václav Černý, editor: Martin Soukup / / 2019 / http://www.pavelmervart.cz/kniha/havaj-historie-myty-poezie-608/
Abstrakt: Kniha Havaj: historie, mýty, poezie je prvním svazkem z literární pozůstalosti Václava A. Černého. Ten se od roku 1968 zabýval studiem polynéských kultur, jazyků a slovesnosti. Sestavoval slovníky a překládal moderní literaturu i tradiční lidovou slovesnost. Přítomný svazek přináší texty zaměřené výhradně na souostroví Havaj, obsahuje autorovo pojednání o dějinách Havaje, dobové dokumenty, mýty, překlady poezie a také česko-havajský a havajsko-český slovník. Kniha není určena jen odborníkům na Polynésii, ale osloví také zájemce o literaturu, poezii a historii.
Klíčová slova: Havaj, slovník, poezie
Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, boom: Kulturní proměny komunity papuánských Nungonů / Recenze knih / / Martin Soukup / / 2019 /
Abstrakt: Kniha ukazuje dopady kolonialismu na životy příslušníků novoguinejské etnické skupiny Nungon. Na základě jednoho desetiletí terénního výzkumu a rozboru archivních dokumentů autor pojednává o proměnách způsobu života Nungonů, které se začaly od třicátých let 20. století odehrávat následkem prvních kontaktů s australskou administrativou a luteránskými misionáři. Autor v knize nesděluje jednoduchý příběh, ale vykresluje často si protiřečící střípky ze života Nungonů, jak je mohl vyslechnout od místních, zažít s nimi i vyčíst z dochovaných dokumentů. Ukazuje, jak pozoruhodně rychle došlo k transformaci jejich komunity. Z lidí neznalých písma se stali křesťané, kteří čelí náboženskému schizmatu, úspěšně pomáhají při záchraně stromových klokanů, vyvážejí kávu do Seattlu, míchají cukr do čaje, připravují si instantní nudle a někteří sdílejí svůj život na sociálních sítích… I odlehlé papuánské vesnice jsou součástí globálních propojení.
Kavky a kosatce: Antropologie turismu, prostoru a identity v Maroku / Recenze knih / / Michaela Konopíková / / 2018 / https://karolinum.cz/ink2_stat/index.jsp?include=podrobnosti&id=18958
Abstrakt: Publikace je výsledkem terénního výzkumu prováděného mezi etnickými Berbery, kteří obývají pohoří Vysoký Atlas ve vnitrozemí Maroka. Podrobuje analýze transformaci místního prostředí v návaznosti na objevující se diskursivní praktiky, jež jsou úzce spojené s postupným pronikáním prvků globální ekonomiky, environmentálních programů a programů rozvojové pomoci do života místní společnosti.
Tvorba map / Recenze knih / / Jan Miklín, Radek Dušek, Luděk Krtička, Oto Kaláb / / 2018 / 299 s.
Abstrakt: Moderní kartografická učebnice popisující proces tvorby map od získání dat přes všechny fáze kartografického projektu po tvorbu finálního výstupu. Kromě teorie kartografie přináší i poznatky z dalších oborů, které kartograf při tvorbě map potřebuje – počítačové grafiky, typografie či designu. Každá kapitola je doplněna praktickými návody a postupy pro práci v programech ArcGIS, QGIS a OCAD, nechybí tipy na další užitečné programy, aplikace a doplňky.
Klíčová slova: učebnice, kartografie, mapy